'Gizli boğmaca' bebekleri tehdit ediyor

Boğmaca tanısı konulan bebeklerde yapılan araştırma sonucunda, yüzde 90'ına boğmacanın kendi ailesinden geçtiği tespit edildi.

13-05-2013 10:54

Haberler » Çocuk Sağlığı


 
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl,Kurugöl, Türkiye’de ve dünyada öksürükle kendini gösteren, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan boğmaca ile ilgili ciddi sorun yaşandığını belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının boğmaca hastalığı verilerinin gerçeği yansıtmadığını ileri süren Kurugöl, laboratuvar tekniklerinin gelişmemesinden dolayı bu hastalığın teşhisinde zorlanıldığını kaydetti.
Hekimlerin, öksürüğü uzamış çocuk ve erişkinlerde boğmaca ihtimalini çok fazla düşünmediklerini ifade eden Kurugöl, "Öksürüğü uzamış hasta geldiğinde doktorun aklına sinüzit, verem, reflü, alerjik hastalıklar, tüberküloz gelir, hatta ’kanser mi’ diye araştırma yapılır ama kimsenin aklına boğmaca gelmez" dedi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak öksürük şikayeti bulunan ancak boğmaca teşhisi konulmayan ülke genelinden hastaneye gelen 183 kişiye yönelik araştırma yaptıklarını anlatan Kurugöl, araştırma sonucunda her 5 kişiden birinin boğmaca olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
Bu kişilerin boğmaca olduğunun araştırma sayesinde ortaya çıktığını dile getiren Kurugöl, gerçekte boğmaca olan bir hastaya başka teşhis konulunca yanlış tedavi uygulanabildiğine işaret etti. Kurugöl, ayrıca İzmir’de 810 kişide boğmaca ile ilgili saha çalışması yaptıklarını belirterek, 19 yaşındaki kişilerin yüzde 30’unun son bir yıl içinde boğmaca geçirdiğini ancak yüzde 5’inin hastalığının farkına varmadığını ifade etti.
BEBEKLER İÇİN CİDDİ TEHLİKE
Boğmacayı bulaştıran erişkinlere yönelik tedbir alınması ve bebeklerin korunması gerektiğine işaret eden Kurugöl, şöyle devam etti:
"Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde araştırma yaptık. Boğmaca tanısı koyduğumuz 176 bebeğin annesi, babası, kardeşleri ya da evdeki diğer yakınlarından örnek aldık. Yüzde 90’ında boğmacanın ya anneden ya babadan ya da evdeki diğer bireyden geçtiğini gördük. İşin kötüsü evdeki erişkinler de boğmaca olduğunu bilmiyor. Sigaradan, alerjiden öksürdüklerini sanıyor. Trajikomik bir durum. Bu sorunun önüne geçebilmek için bebeğin etrafındaki erişkinlerin boğmaca aşısı yaptırmaları gerekir."
Aşıları tam yapılmayan bebeklerin boğmacaya karşı korunmasız kaldıklarını vurgulayan Kurugöl, "Boğmaca olduğunu bilmeyen ve bu konuda tedavi edilmeyen erişkinler, hastalığı bebeklere bulaştırıyor ve maalesef bebekler ölüyor" dedi. Kurugöl, Sağlık Bakanlığının ilkokul öğrencilerinin aşılanma takvimini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini savundu.
kaynak: posta.com.tr
AA
Etiketler : 'Gizli - boğmaca' - bebekleri - tehdit - ediyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist