Göz alerjileri

Dr. Alp Sirman

19-03-2009 18:25


Alerjik konjoktivitin klinik gidişi , mevsimsel alerji ile saman nezlesi konjonktiviti arasında değişir , ancak kaynakları benzerdir , çoğunlukla alerjik rinit , deri alerjileri ve astım gibi diğer alerjik durumlarla bağlantılıdır ve genellikle ailede alerji hikayesi pozitiftir . Alerjik konjonktivitler görmeyi tehdit etmemekle beraber , normal günlük hayatı etkileyecek bir bozukluktur . Oysa vernal konjonktivit ya da egzematöz konjonktivitde görme problemi yaratan komplikasyonlar vardır .
 BAHAR AYLARINA DİKKAT
Akut alerjik konjonktivit çocuklukta başlar , çoğunlukla ergenlikle kaybolur . Bazen ileri yaşlarda hastalık tekrarlayabilir . Ailede alerji olan bir çocukta alerji riski , olmayan çocuğa göre 4 kat daha fazladır . Coğrafi konum da önemlidir . Mevsimsel alerjiler , baharda ortaya çıkan çiçek polenlerini , otlara bağlı reaksiyonları kapsar . Ev keneleri , hayvan tüyleri ve küfler de akut alerji sebebidir .
 BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
Akut alerjik konjonktivit aniden ve hızlı gelişir . Akut ( ani ) göz kapağı ödemi konjonktival ödem ortaya çıkar . Gözlerde sulanma , şişme , kızarıklık şeklinde lokal bir reaksiyon olur . Kapaklar tamamen kapanabilecek şekilde şişebilir , sulu akıntı vardır ancak ikincil olarak enfeksiyon eklendiyse akıntı iltihabi olabilir . Alerjen etken ortadan kaybolunca olay yaklaşık 24 saat içinde geriler , şiddetli kaşıntı olur , sıklıkla iki göz etkilenir .
GÖZ KURULUĞU VARSA
Mevsimsel alerjilerde etken benzemekle beraber , akut alerji bulgularına göre daha hafif seyirlidir . Polenlere maruz kalındığından ( daha çok bahar ve yaz aylarında ) şikayetler başlar . Gözlerde kızarıklık , kapaklarda şişlik , hafif bir düşüklük dahi olabilir . Kronik kirpik dibi iltihabı ve göz kuruluğu alerjilerle karışabilir ancak bunlar daha kalıcı ve uzun sürelidir , çok fazla kaşıntıya sebep olmazlar . Ancak şu da var ki göz kuruluğu olanlar , gözde alerjen maddeleri atamadıkları için alerjiye daha yatkındırlar . Polen yoğunluğu ve güneş ışığının daha az olduğu mevsimlerde alerji , saman nezlesi olguları ve olguların şiddeti azalmaktadır . Genelde teşhis hastanın şikayeti ile konur , sulanma , kaşıntı , kızarıklık ve % 70 vakada pozitif aile hikayesi tanı için yeterli olur . Çok ender durumlarda bazı laboratuar testleri yapılabilir , göz yaşında bazı antikorlar ( Ig E gibi ) yüksektir , kandaki Ig E de genelde yüksektir . Deri testleri de alerji tanısında yardımcı olur .
TEDAVİ ŞART
Tedavi alerjen etkenlerden kaçınma ve ilaçlarla mümkündür . Ev hayvanlarını uzaklaştırmak , klima ve hava filtre sistemi kullanma , yatak örtü ve çarşaflarını 60o ile yıkama ve yastıklarda koruyucu örtü kullanma , halı ve mobilya tozunu düzenli temizleme , ortamın nemini azaltmak gibi önlemler alınmalıdır . Bunların yanında lokal damlalar , kimi zaman ağızdan alınan sistemik ilaçlarla tedavi sürdürülmelidir .
Yeni mesaj
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist