Güneş yanığı kansere dönüşebilir

Prof. Dr. Erkan Topuz

23-05-2009 23:21


 Çünkü cilt kanseri uzun süre korunmasız güneşe maruz kalınması sonucu ortaya çıkıyor Beyaz tenlilerde, güneş yanığı olanlarda, açık ortamda çalışanlarda ve vücudunda çok sayıda ben olanlarda cilt kanseri daha fazla görülüyor Yemek borusu kanseri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
Babam 61 yaşında. Yaklaşık 4 ay önce özefagus (yemek borusu) kanseri teşhisi konuldu. 2 ay önce ameliyatla mide ve dalağı alındı. Şu anda kemoterapi görüyor. Bu hastalık hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz? MUNİSE UZA

CEVAP: Yemek borusu kanseri çok sıcak ve koyu çay tüketenlerde, sert alkol kullananlarda, sigara içenlerde daha sık görülür. Tümör lenf bezlerine atlamadıysa ameliyat denenebilir. Ancak yemek borusu kanserinde ameliyat çok zor bir girişimdir. Tümör lenf bezlerine atladıysa kemoterapi artı radyoterapi yapılır. Uzak metastaz (tümörün başka bir organa yayılması) riski nadirdir, hastalar genellikle beslenme bozukluğundan hayatını kaybeder. Bu nedenle kilo kaybıa mani olmak gerekir. Babanızın her gün 1500-2000 kalori alacak şekilde diyeti ayarlanmalı. Babanıza önerilerim şunlar:
¦ Sık aralıklarla küçük öğünler şeklinde beslenin.
¦ Protein ihtiyacı için her gün 1 porsiyon et tüketmeye çalışın.
Ette sıralamanız balık, hindi ve tavuk olmalı. Ancak kemoterapi sırasında kan değerlerinin düşüşüne mani olmak için haftada 1-2 kez kırmızı et yiyebilirsiniz.
Eti kıyma şeklinde, çorba içinde tüketin.
¦ Her gün 1 bıldırcın yumurtası ya da 1-2 yumurta yiyin. Yumurta beyazı en zararsız proteini ihtiva eder.
¦ Bol bol evde yapılmış yoğurt tüketmeye çalışın.
¦ Mikserden geçirilmiş ıspanak, semizotu, pazı gibi demirden zengin gıdaları sık aralıklarla tüketin.
¦ Meyve suları sizin için çok besleyicidir. Steril şartlarda hazırlanmış havuç, domates, ananas, elma, çilek suyu için.
¦ Hastanede tedavi sırasında sıvı şekilde mamalar tüketebilirsiniz.
¦ Zencefil, papatya, tarçın, anason çayı için.
¦ Her gün 3-4 çorba kaşığı karadut şurubu tüketin.
¦ Ağız hijyenine dikkat edin. Ağızda enfeksiyon, mantar olmaması için B kompleks şuruplar içebilirsiniz.
¦ İştahınızın açılması için günde 2-3 küçük fincan malt hülasası (bira mayası) tüketin.

Babam cilt kanseri.
Ameliyat oldu. Başka tedaviye ihtiyacı var mı?
Babam 3 yıl önce malin melanom teşhisiyle ameliyat oldu. Verilen raporda tümörün 2x1x0.2 santim boyutlarında olduğu yazıyordu. Babam ikinci kez ameliyat oldu, cerrahi sınırlar temiz çıktı. Tedavi konusunda önerileriniz nelerdir? UMUT NASÖZ

CEVAP ! Malin melanom son dönemlerde en hızlı artan kanser türlerinden biri. En önemli sebebi, ozon tabakasındaki incelemeye bağlı zararlı güneş ışınlarının süzülmeden dünyaya ulaşması. İkinci önemli sebebi, bağışıklık sistemi zayıflığıdır. Malin melanom eski ya da yeni benlerin renk değiştirmesi, büyümesi, kanaması gibi belirtilerle seyredebilir. Renksiz melanomlar da vardır. Malin melanom genellikle beyaz tenlilerde, açık ortamda çalışanlarda, güneş yanığı olanlarda daha fazla görülür.
Benler birden ortaya çıkarsa, hızla büyür ve kabarıklaşırsa, renk değiştirirse, kaşınırsa mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurmak gerekir.
11.00-16.00 arasında güneşlenmek, açık ten rengi, çocukluğunda güneş yanığı geçirmek, ailede cilt kanseri öyküsü olması, vücutta çok sayıda ben bulunması benler üzerinden kanser gelişme riskini artırır. Malin melanonum en önemli özelliği, diğer organlara hızla yayılmasıdır. Beyin karaciğer, akciğer, kemik en sevdiği organlardır. Malin melanom tespit edildiği anda cerrahi olarak çıkartılır ve en yakın lenf bezleri temizlenir.
Lenf bezlerinde tutulum varsa mutlaka kemoterapi başlar. Tümörün kalınlığı ve evresi de tedavide rol oynar. Tümör belli kalınlığın üzerindeyse aşı tedavisi (interferon) 1 yıl yüksek doz uygulanır.
Tedavi bittikten sonra hastalar 3 yıl boyunca 3 ayda bir kontrolden geçmeli.
Beyin, kemikler, akciğer, karaciğer ve tümörün çıktığı yer belli aralıklarla kontrol edilmeli. Kan tahlilleri fazla değer taşımaz ama NSE gibi bazı tümör markerları yapılabilir. Ancak biyokimya tahlillerinin 3 ayda bir yapılması şart.
Malin melanomlu hastalarda immün sistemini güçlü tutmak gerekir.
Babanıza önerilerim şunlar:
¦ Aşırı kilolu değilseniz her gün 1-2 bardak havuç, 1-2 bardak da domates suyu için.
¦ Her gün kabuklarıyla sıkılmış 1 bardak elma suyu tüketin.
¦ Bol bol avokado, ananas yiyin.
¦ C vitamininden zengin portakal, turunç, limon, mandalina gibi meyveleri bol tüketin.
¦ Karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiyeyi taze ya da kuru şekilde tüketin.
¦ Hartada 3-4 avuç arpa tüketin.
¦ Yağ tercihiniz zeytinyağından yana olsun.
¦ Gribal enfeksiyonlardan korunmaya çalışın. Bunun için gripti kişilerle temastan kaçmm, kalabalık ortamlardan uzak durun, sık grip oluyorsanız 6 ayda 1 kutu ekinezya bitirin.
¦ Gece yatmadan yarım saat önce 18-21 miligram arasında melatonin kullanın.
¦ Selenyum, E vitamini, C vitamini, milk thistle (devedikeni sütü kapsülü), omega 3, cordyceps mantarı hapı ve reishi mantarı hapı sizin için faydalı besin destekleridir.
Bunları doktorunuza danışarak belli aralıklarla dönüşümlü kullanın.

posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist