10 adımda sağlıklı beslenme

Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen

23-02-2010 17:35Sağlıklı beslenmenin de kuralı var. Gün içinde tüketeceğiniz gıdaların çeşidi ve miktarı yapacağınız aktivite ve almanız gereken sıvı miktarı hayat standardınızı önemli ölçüde etkiliyor.
¦ Düzenli fiziksel aktivite: Aktivite ile zinde kalır, eklem, kas, kemik gelişimi ve devamlılığını sağlar, kas kitlesini ve gücünü artırır, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur, depresyonu önler, psikolojik olarak rahatlamanızı sağlarsınız.
¦ Sebzeleri çeşitlendirin: Günümüzde sağlıklı beslenme kılavuzlarında günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin mesajı hala geçerli olarak önemini koruyor.
¦ Besin gruplarını bir arada tüketin: Daha fazla koyu yeşil, sarı sebze, kuru baklagil, taze meyve, rafine edilmemiş tahıllar, az yağlı süt-peynir ve yoğurdu birlikte tüketmek sağlığı koruyor.
¦ Tam taneli tahılları tercih edin: Tam taneli tahıllar vitamin, mineral ve yararlı bitkisel kimyasallar açısından da zengindir ve bu besin maddeleri şeker hastalığı, bazı kanser türleri ve kalp hastalıklarından korur.
¦ Yağı çeşitlendirin: Yağlar, yağda eriyen vitaminlerin kullanılabilmesi, tokluk hissi vermesi, enerji kaynağı olarak ve yemeklerimize lezzet vermesi için almamız gereken besin öğesidirler.
¦ Kalori ihtiyacına uygun yeterli besin: Dengesiz beslenme insan hayatında metabolizmanın yavaşlamasına ya da durmasına neden olur.
¦ Güvenli şeker ve tuz alın: Yüksek miktarda şeker, gereğinden fazla kalori alınmasına neden olarak, vücudun yağlanmasına ve kan yağının yükselmesine neden olur.
¦ Besinlerin gücünü hissedin: Haftanın 2 günü yağsız kırmızı et, bir günü hindi eti, bir günü tavuk eti, üç günü balık tüketmek sağlığa en olumlu katkıyı sağlayacaktır.
¦ Besin değerlerini koruyun: Sebze ve meyveleri ezilmeden, parçalanmadan serin yerde saklayın. Ayrıca kendi sularında pişirerek, yenilecek kadar hazırlayın.
¦ Su: Metabolik sürecin sağlıklı devam etmesi için her gün 10 bardak su içmelisiniz. Günde en az 2- 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist