Ağrısız (Epidural) doğum nedir?

Kadınların doğum esnasında yaşadıkları sıkıntıları ve ağrıları giderecek bir yöntem.Ayrıntılar haberimizde...

11-04-2009 17:28

Haberler » Anne ve Bebek


Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel anestezi türlerinden biri olup anestezi uzmanı bir doktor tarafından uygulanır.Bu yöntemle operasyon yapılmasına izin verecek kadar ağrısızlık ve kas gevşemesi sağlanması mümkün olduğu gibi sadece hastanın seçici olarak ağrısının giderilmesi de mümkündür.

Epidural analjezi (analjezi:ağrı hissinin ortadan kalkması)ilk kez 1942 de doğum ağrılarını hafifletmek için gebelerde kullanılmıştır.

Ağrısız doğum;doğum sancılarının karında basınç,kasıklarda baskı şeklinde algılandığı, tamamen normal bir doğumdur.Deneyimli anestezi uzmanlarının artması,yeni ilaçların devreye girmesiyle bu uygulama son yıllarda doğum ağrısından kurtulmak isteyen gönüllü hamilelere uygulanan yaygın bir yöntem haline gelmektedir.

EPİDURAL DOĞUMUN SAĞLADIĞI FAYDALAR NELERDİR:

Epidural analjezi doğumun tüm evrelerinde yeterli analjezi sağlar,annenin bilincini etkilemez,sersemletmez,hasta hissettirmez,ayrıca bağırsak hareketlerini durdurmaz,gaz çıkarımını engellemez.
Uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz.Böylece anne sosyal bir olay olan doğum sürecine katılıp doğuma tanıklık eder.Anne ile bebeğinin ilk karşılaşma anı kuşkusuz oldukça önemlidir.Doğum sonrası yorgun,bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır,hemen besleyebilirsiniz.
Hem psikolojik rahatlama hem de kas spazmının çözülmesiyle normal doğum şansınızı artırır.
Sancıları ağrı olarak değil,basınç ve kasılma olarak hissedersiniz.Çıkım esnasında kasılmalara eşzamanlı ıkınarak doğuma katılabilir,doğumunuzu çabuklaştırabilirsiniz.
Hastaya söylenmesi gereken tek yan etki % 17 oranında ortaya çıkma riski olan baş ağrısıdır.Oluşsa bile tedavisi mümkündür.Tedavi edilmese bile 7-15 gün içinde kendiliğinden,iz bırakmadan geçer.
Ayrıca doğumun seyri süresinde normal doğum olmaz da sezaryan gerekirse,O zaman hiç narkoz almadan katatrerin ucundan biraz ilaç vererek;hiç acı,ağrı duymadan doğum analjezisini kolaylıkla epidural anesteziye dönüştürüp sezaryan olabilirsiniz.

HANGİ DURUMLARDA EPİDURAL DOĞUM TERCİH EDİLMELİDİR

Annenin bilinçli olarak doğum sürecine katılıp tanıklık etmeyi tercih etmesi en önemli ön oşuldur.Yüksek riskli acil cerrahi müdahaleyi gerektiren durumlar ile epidural uygulamayı güçleştiren yada riskini artıran anestezi ile ilgili bir engel yok ise tüm doğum hastalarında epidural ile doğum tercih edilebilir.

EPİDURAL DOĞUMUN BEBEKLERE ETKİSİ NEDİR

Bugünkü bilgilerimizle;bebek açısından,uygun teknikle yapılan genel anestezi ile epidural sezaryen arasında güvenlik açısından belirgin fark yoktur.Epidural anestezi ile verilen ilaçlar kana ve süte geçmeyeceğinden bebeğe ilaç geçişi olmaz.Böylelikle genel anestezide olduğu gibi çocuk çıkarılana kadar geçen sürede anesteziden etkilenme olmaz.Bundan dolayı epidural analjezi,normal doğum ağrısının giderilmesinde bebek açısından da tercih edilebilecek en güvenli ve konforlu yöntemdir.

EPİDURAL YÖNTEMLE GERÇEKLEŞTİRİLEN DOĞUMLARDA DOĞUM SONRASİ İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR

Bu süreci hastanın kendini nasıl hissettiği şeklinde sorarsak,tabi ki ağrısı olmayan kolaylıkla hareket edebilen bilinci yeterince açık olan hastanın iyileşme sürecinin daha hızlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

HANGİ DURUMLARDA EPİDURAL YÖNTEMLE DOĞUM GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ

Öncelikle annenin doğuma fiziken ve ruhen hazır olması gerekir.Eğer bu mümkün olamıyorsa epidural yöntem yeterince başarılı olamaz.

Bebeğin ve annenin yüksek risk altında olduğu durumlarda genel anestezi tercih edilir. Epidural anestezi hastanın bel bölgesinde özel bir pozisyonda uygulanan bir yöntem olduğundan bölgeyle ve hastanın pozisyonuyla ilgili sorunlar nedeniyle(enfeksiyon,geçirilmiş operasyon,aşırı şişmanlık vb),Kanama bozukluğu olması,Antikoa güları tedavi alınması,kanında trombosit düşüklüğü saptanması durumlarında uygulanmaz.

EPİDURAL DOĞUM NASIL UYGULANIR

Temel amaç en az yan etki ve sekelle etkin olarak ağrının giderilmesidir.Hedef ağrı taşıyan sinirlerin geçici blokajıdır.Tekniğin uygulanabilmesi için bir takım şartlar gereklidir.Gebelik süresinin problemsiz geçmiş olması.Düzenli rahim kontraksiyonlarının varlığı,rahim ağzının 4 cm açılmış olması Baş gelişte tek bebek olması 38-42 haftalık gebelik Annenin gönüllü olması Girişimden önce hastaya damar yolu açılarak serum takılır, tansiyonu ölçülür anne ve bebek kalp sesleri monitöre bağlanır,işlem anestezi uzmanının tercihine göre yan yatar yada oturur pozisyonda yapılabilir.Tüm işlem süresi yaklaşık 5-10 dakikadır,önce annenin sırt bölgesi steril bir solüsyonla silinir,uygulama yapılacak bölge açıkta kalacak şekilde örtülür.Bel kısmını mümkün olduğu kadar belirgin hale getiren pozisyon verilir.İki bel omuru arasına önce lokal anestezi yapılır sonra epidural iğne ile girişim yapılır ve iğnenin içinden 1 mm çapında plastik bir katatrer yerleştirilerek iğne çıkarılır en son katatrer tesbit edilip pansuman yapılarak,bölge kapatılır.Kataterin ucundan ilk doz ilaç verilerek hastanın cevabı beklenir,bu süre 20-25 dakika kadardır,ilk olarak ayaklarda ısınma ve karıncalanma en sonunda yaklaşık göbek hizasına kadar yükselen uyuşukluk hissedilir.Amaç annenin kontraksiyonları hissetmesi fakat ağrı duymamasıdır.Doğum eylemi süresince ağrı hissedildiğinde ilaç katatrer vasıtasıyla tekrarlanabilir.Doğum gerçekleştikten sonra katater çekilerek çıkarılır.Unutulmamalıdır ki normal doğumun ağrı gideriminde"epidural"altın standarttır.


Gazete Central

Etiketler : Ağrısız - (Epidural) - doğum - nedir? - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist