Akdeniz Diyeti yapın kanseri engelleyin

Prof. Dr. Erkan Topuz

18-05-2009 23:43


Hastamızın aşırı kusması var ne yapmalıyız?

Hastamız (44) kalınbağırsak kanseri.
Kolostomisi (kalınbağırsağın kesilip, ucunun karın zarından dışarı çıkartılarak torbalara bağlanması) var. Hem kemoterapi hem de radyoterapi uygulandı. Hastamızın şu anda aşırı kusma ve bulantısı var. Bu nedenle kemoterapiye devam edilemiyor ve ikinci ameliyat yapılamıyor. Bize ne tavsiye edersiniz? CANER ÖZTUNA

Cevap

Hastanızda uzak metastaz olup olmadığından bahsetmemişsiniz.
Rektum tümörlerinde kemoterapi ve radyoterapi birlikte yapılır. Bunlara bağlı olarak bulantı-kusma ortaya çıkabilir. Ama şikayetler uzun süre devam ediyorsa beyin metastazından şüphelenmek gerekil". Bulantının bir diğer önemli sebebi hastanın sıvı kaybetmesi ve elektrolit dengesinin bozulmasıdır. Bulantı-kusma sorunu yeni ilaçlarla geçirilebilir. Kemoterapi ilaçlarının dozunun yüzde 10-20 düşürülmesi de çözüm olabilir. Onkoloğunuz bütün bunları değerlendirmeli. Bulantı-kusma geçtikten sonra hastanız normal beslenmeye geçerse ameliyat edilebilir. 
  

Kanser hastası çiğ sebze tüketmemeli mi?

 Eşime yaklaşık 1 ay önce multiple myelome (kemik iliği kanseri) tanısı konuldu. Eşim şu anda kemoterapi görüyor. Doktorumuz kemoterapi sırasında kesinlikle çiğ meyve ve sebze önermiyor. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz? S. TÜRKER

CEVAP Meyve ve sebzeler çok iyi yıkanıp yarım saat sirkeli suda bekletüdikten sonra çiğ, buharda pişmiş ya da komposto şeklinde tüketilebilir. Kemik iliği kanseri hastalarının immün sistemini güçlendirmek gerekir. Kemoterapi sırasında eşinizin kalsiyum, omega 3 almasında sakınca yok, bunlar kemik güçlendirici faydalı tedavilerdir. Ancak kemoterapi sırasında kesinlikle sarı kantaron otu ve greyfurttan uzak durulmalı.
Çünkü ilaçların etkileşimini bozarlar.

Böbreğimdeki kist tedavi edilebilir mi?


36 yaşındayım. 6 yıl önce beyin ameliyatı (hemanjioblastoma) oldum.
Doktorlar "Radyoterapi yapılabilir" dedi ama bu zamana kadar gerek görmedi. 3 ay arayla MR çektiriyordum, şimdi yılda kez yaptırıyorum. 2 yıl önce sağ gözümden ameliyat oldum (retinal anjiom). Şu an 14 numaralı lens kullanıyorum. Son batm filminde sol sürenellarda 1 santim kitle lezyon tespit edüdi. Endokrin yapıldı 6 ay sonrasına tekrar film istendi. Sağ böbrek orta zonda 2 santim basit kortisal kist tespit edildi. Hastalığımın 'VON HippelLindau' olduğu söylendi. Acaba son hastalığım radyoterapiyle tedavi edilebilirmi? ENGİN KARABOĞA

CEVAP Hemanjioblastoma, beyin tümörlerinden gliobastome gibi yayılıcı ve metastaz yapıcı bir tip değil. Daha lokal seyreder.
Nüks olursa tekrar cerrahi yapılır.Cerrahiye rağmen nüks ederse radyoterapi devreye girer. Yılda 1 kez MR yaptırmayı ihmal etmeyin.
Böbreğinizdeki kistin selim tabiatlı olduğu anlaşılıyor. Zaten hemanjioblastoma'da böbrek metastazı görülmez.

Akdeniz diyeti nedir, hangi hastalıklardan korur? MERİÇ BİLSEL

CEVAP: Araştırmalar Akdeniz diyetiyle beslenenlerin kansere ve kalp damar hastalıklarına daha az yakalandığını gösteriyor. Akdeniz diyetinin temel prensipleri şunlar:
¦ Haftada en az 2 defa balık tüketilmeli 
Kırmızı et 1 ayda en fazla 4 kez sofrada yer almalı.
¦ Tam tahıllı ekmek, kurubaklagüler (mercimek, fasulye, nohut, bezelye vb) yoğurt, peynir ölçülü olarak masada mutlaka bulunmalı.
Akdeniz diyetinin en önemli bölümünü sebze-meyveler oluşturur. Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. 
Tereyağı yerine zeytinyağı tercih edilmeli. .
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü PROF. DR. ERKAN TOPUZ

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist