Allah'a iman bunalımdan kurtarıyor

Amerika'daki bir üniversitenin tıbbi merkezinnin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma, Allah´a imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.

13-03-2010 19:23

Haberler » Pozitif Yaşam


Geçtiğimiz Çarşamba günü Amerika’nın Şikago eyaletindeki Rush üniversitesinde tıbbi bir merkezin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma; Allah’a imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.

Amerikan Rush üniversitesi yaptığı akademik bir araştırmada, Allah’a imanın hastaların tedavisine çok hızlı cevap verdiğini, ilaçların etkisini de %75 oranında artırdığını ve doktorların ruhsal bunalım ve endişeden şikâyet eden (paranoyak) hastaların tedavisinde dini faktörleri göz önüne almalarını tavsiye etti.

Bu araştırma, geçen yıl Kanada’daki Toronto üniversitesinin yayınladığı bir araştırmayı da destekliyor. Araştırmada şu ifadelere yer veriliyor, “Allahu Teala’ya iman bu hastalıklara maruz kalanların sayısının azaltılmasına yardım ediyor.”

Yeni araştırma klinik tedavi aşamalarında yapılan muayenelerde, psikolojik stres ve ruhsal bunalıma yakalanan 136 kişiyi inceledi ve güçlü bir inançla Allah’a inanan kişilerin tedaviye cevap verme oranının (iyileşme oranı) tahrip edilmiş dine nedensizce (körü körüne) inanan insanlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Araştırmalara göre, ilaç tedavisinin psikolojik rahatsızlığa maruz kalan hastaların gizlenmesinde ortalama %50 oranında payı olduğunu, bazen bazı hastalara hiçbir etkisi olmadığı, bunun dışında diğer denemelerde Allah’a inancı kuvvetli olan hastalarda tedaviye cevap verme oranının %75’e yükseldiği bilinen bir gerçek.

Araştırma grup başkanı Patricia Murphy, bu sonuçları dindar kişilerde ektiği umut ve iyimserlik; ilaçları kabul edip, kullanma konusunda pratik bir şekilde yardım ettiği ile alakalandırdı.

Dinlerarası ilişkileri özel bir şekilde öğreten Rush üniversitesi dekan yardımcısı Murphy, Allah’a imanın en üstün bir koruma sayıldığını, ilaç tedavisinin hastalıkla mücadelede büyük bir etkisi olduğunu desteklediğinin doğru olduğunu ancak doktorların bu tedavide dinin rolünün tedavide istenen ilaçlara oranla daha tesirli ve son derece önemli bir kaynak olacağını söyledi.

Geçen sene yapılan Kanada’daki araştırmada, Allah’a inanan ve inanmayanların strese maruz kalan bedenlere gönderilen işaretler ve beyinsel aktivitelerdeki araştırmada farklar olduğu vurgulanmıştı.

Amerikan Gallup kurumunun Allah’ın varlığına inanan Amerikalıların ortalama %80’inin üzerinde yaptığı araştırma; Allah’ın varlığına inanan nüfusun çoğunun ABD’nin güneyinde iken inancı zayıf olan nüfusun ABD’nin batı kesiminde olduğunu belirtildi.

aktuelpsikoloji.com

Etiketler : Allah'a - iman - bunalımdan - kurtarıyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist