Alzheimer'ı yavaşlatan beslenme şekli!

Amerikalı bilim insanlarının bu araştırması Alzheimer hastalarına umut oldu Alzheimer Riskini Azaltmak Mümkün Dünyada ve Türkiye’de ömür ortalamasının artmasına bağlı olarak alzheimer hastalığının yaygınlaştığını belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, şu anda ülkemizde 300 bin kişinin bu hastalıkla yaşadığını ifade etti. Dr. Musa Atay, özellikle yaşlılarda görülen alzheimer riskini azaltmak için bazı küçük önlemler alınabileceğini söyledi. EGZERSİZLER ÖNEMLİ Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, alzheimer hastalığının hafıza, düşünce ve davranış problemlerine neden olan bir bunama çeşidi olduğunu kaydetti. Problemlerin genellikle yavaş yavaş belirdiğini ifade eden Dr. Atay, erken teşhisin önemine dikkat çekti. Dr. Atay, “Her unutkanlığı yaşa bağlamamak gerekiyor. Ne kadar hekime erken başvurulursa hastalığın ilerlemesi daha kolay önlenebilir. Beyinde hastalık başlar başlamaz klinik bulgu vermiyor. Hekime başvurduğunda hastalık başlamış oluyor” dedi. Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için yapılması gerekenleri ise şöyle özetledi: “Beyin kapasitesini artıracak zihinsel egzersizler (kitap okumak, bulmaca çözmek, yeni bilgiler öğrenmek gibi) yapılmalı. Fiziksel egzersizlerde bulunulmalı. Ağır sporlar hariç günde en az 30 dakika yürümek gibi spor faaliyeti ve diğer egzersizler yapılmalı. Sosyal aktivitelerde bulunulmalı. Yeni bilgiler edinilmeli. Ayrıca dengeli beslenmeyle alzheimer riski azalıyor. Mesela koyu renk kabuğu olan sebze ve meyve tüketimini öneriyoruz. Ispanak, kırmızı biber, patlıcan, erik, kırmızı üzüm, e vitamini içeren besinler, antioksidan besinler-badem, ceviz, balık, fındık tüketilebilir. “ İLERLEMESİ ÖNLENEBİLİYOR Alzheimerde en büyük riskin, yaş unsuru olduğunu belirten Dr. Atay, diğer faktörleri ise genetik, kafa travması, depresyon, sigara ve alkol kullanımı, kalp damar hastalıkları, tiroid hastalıkları, B12 vitamin eksikliği şeklinde sıraladı. Alzheimer hastalığı için bundan 15-20 yıl öncesine kadar medikal tedavi mümkün olmadığını artık ilerlemeyi önleyici medikal tedaviler yapıldığını kaydeden Dr. Musa Atay, “Son 15-20 yıldır hastalığın ilerlemesini önleyici medikal tedaviler uygulanıyor. İlaçla hastalığın ilerlemesini önlemeye çalışıyoruz. Önceleri ilaçlı tedavisi yoktu. Şu anda dünya tıbbının en çok üzerinde durduğu hastalıklardan biri” diye konuştu. Dr. Atay, alzheimer hastası bir yakını olanlara ise şu önerilerde bulundu: “Yakınları veya akrabaları, alzheimer hastasıyla tartışmamalı. Onlarla birlikte uyum içinde olmalılar.” sagliktayenilikler.com

16-02-2013 19:42

Haberler » Yaşlı Sağlığı


 
 
Düşük proteinli beslenme biçiminin Alzheimer'ı yavaşlatabileceği belirlendi. Amerikalı bilim insanları, düşük proteinli yiyeceklerle beslenen farelerin birkaç ayda daha az Alzheimer belirtisi gösterdiğini belirtti. Hastalığın ileri aşamasındaki farelere düşük proteinli diyet uygulandı. Farelerin bilişsel becerilerinde ve hafızasında iyileşmenin yanı sıra Alzehimer'a yakalananların beyninde fazla biriken “tau” adlı protein seviyesinde azalma görüldü.
 
Bu tür beslenme biçiminin büyümeyi düzenleyen IGF-1 hormonunun seviyesini yüzde 30-70 azalttığı, bu hormonun etkilerini engelleyen bir proteinin 8 kat artmasını sağladığı vurgulandı.
 
IGF-1'in gençlik döneminde büyümeyi sağladığı ancak ilerleyen yaşlarda farelerde ve insanlarda bazı hastalıklarla bağlantılı olduğu biliniyor.
 
“Aging Cell” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, klinik araştırmalar bu beslenme şeklinin insanlarda etkili olup olmayacağını belirleyecek olsa da hastanın başka seçeneğinin olmadığı durumlarda doktorların dönemsel olarak protein kısıtlamasına gidebileceğini bildirdi.
haberturk.com
 
Alzheimer Riskini Azaltmak Mümkün
Dünyada ve Türkiye’de ömür ortalamasının artmasına bağlı olarak alzheimer hastalığının yaygınlaştığını belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, şu anda ülkemizde 300 bin kişinin bu hastalıkla yaşadığını ifade etti. Dr. Musa Atay, özellikle yaşlılarda görülen alzheimer riskini azaltmak için bazı küçük önlemler alınabileceğini söyledi.
EGZERSİZLER ÖNEMLİ
Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, alzheimer hastalığının hafıza, düşünce ve davranış problemlerine neden olan bir bunama çeşidi olduğunu kaydetti. Problemlerin genellikle yavaş yavaş belirdiğini ifade eden Dr. Atay, erken teşhisin önemine dikkat çekti. Dr. Atay, “Her unutkanlığı yaşa bağlamamak gerekiyor. Ne kadar hekime erken başvurulursa hastalığın ilerlemesi daha kolay önlenebilir. Beyinde hastalık başlar başlamaz klinik bulgu vermiyor. Hekime başvurduğunda hastalık başlamış oluyor” dedi. Nöroloji Uzmanı Dr. Musa Atay, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için yapılması gerekenleri ise şöyle özetledi: “Beyin kapasitesini artıracak zihinsel egzersizler (kitap okumak, bulmaca çözmek, yeni bilgiler öğrenmek gibi) yapılmalı. Fiziksel egzersizlerde bulunulmalı. Ağır sporlar hariç günde en az 30 dakika yürümek gibi spor faaliyeti ve diğer egzersizler yapılmalı. Sosyal aktivitelerde bulunulmalı. Yeni bilgiler edinilmeli. Ayrıca dengeli beslenmeyle alzheimer riski azalıyor. Mesela koyu renk kabuğu olan sebze ve meyve tüketimini öneriyoruz. Ispanak, kırmızı biber, patlıcan, erik, kırmızı üzüm, e vitamini içeren besinler, antioksidan besinler-badem, ceviz, balık, fındık tüketilebilir. “
İLERLEMESİ ÖNLENEBİLİYOR
Alzheimerde en büyük riskin, yaş unsuru olduğunu belirten Dr. Atay, diğer faktörleri ise genetik, kafa travması, depresyon, sigara ve alkol kullanımı, kalp damar hastalıkları, tiroid hastalıkları, B12 vitamin eksikliği şeklinde sıraladı. Alzheimer hastalığı için bundan 15-20 yıl öncesine kadar medikal tedavi mümkün olmadığını artık ilerlemeyi önleyici medikal tedaviler yapıldığını kaydeden Dr. Musa Atay, “Son 15-20 yıldır hastalığın ilerlemesini önleyici medikal tedaviler uygulanıyor. İlaçla hastalığın ilerlemesini önlemeye çalışıyoruz. Önceleri ilaçlı tedavisi yoktu. Şu anda dünya tıbbının en çok üzerinde durduğu hastalıklardan biri” diye konuştu. Dr. Atay, alzheimer hastası bir yakını olanlara ise şu önerilerde bulundu: “Yakınları veya akrabaları, alzheimer hastasıyla tartışmamalı. Onlarla birlikte uyum içinde olmalılar.”
sagliktayenilikler.com
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist