Antibiyotik bakın nelere yol açıyor...

Antibiyotik kullanımına dikkat!

02-11-2012 01:11

Haberler » Sağlık Turu


 
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki,gereksiz ve uygun olmayan antibiyotik kullanımının önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıktığını ve antibiyotiğin belli bir bakteriyi öldürme veya üremesini durdurma özelliğini kaybetmesi anlamına gelen antibiyotik direncine sebep olduğunu belirtti.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) antibiyotiklerin yaklaşık yarısının gereksiz yere kullanıldığına işaret ettiğini, Türkiye'de de antibiyotik kullanımının fazla olduğunu dile getiren Baki, 'Türk halkının yüzde 50'den fazlası her yıl antibiyotik kullanıyor. Bunların yüzde 30'u yanlış kullanım, yani her 3 kişiden biri yanlış veya diğer tabirle gereksiz antibiyotik kullanıyor' dedi.
 
Baki, WHO verilerine göre, Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye'nin antibiyotik kullanımında birinci sırada olduğuna dikkati çekerek, 'Bu nedenle antibiyotiklere karşı direnç ülkemizde ABD ve Kuzey Avrupa ülkelerine göre 4 kat fazla. Dolayısıyla artık birçok mikroorganizma antibiyotiklerden etkilenmiyor. Çünkü dirençli. Bu şekilde giderse gelecekte zatürreyi, menenjiti ve bunun gibi bir çok hastalığı tedavi edemeyeceğiz' diye konuştu.
 
Gereksiz kullanım vücut direncini de azaltabiliyor
 
Prof. Dr. Baki, dünyada yılda 25 bin kişinin yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirerek, şunları söyledi:
 
'Türkiye'de antibiyotikler eczahaneden kolaylıkla alınabiliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde böyle bir şey imkansız. Hekimlerimiz, maalesef çocuklarımızda sık görülen viral üst solunum yolu enfeksiyonları, yani halk arasında soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, rinofarenjit olarak da tabir edilen hastalıkların birçoğuna antibiyotik veriyorlar. Viral nedenli enfeksiyonlarda antibiyotik hiçbir işe yaramaz, hatta zararlı olur.'
 
Antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanıldığı taktirde zararlı olduğuna işaret eden Baki, 'Antibiyotikler bağırsaklara, karaciğere, böbreğe, kalbe, beyine zarar verdiği gibi yararlı mikropları öldürüp, vücudun direncini azaltabiliyor, alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor' dedi.
 
Prof. Dr. Ali Baki, ailelerin bilinçli davranması, çocukları sık bademcik iltihabı geçiren ailelerin, kültür aldırmadan antibiyotik kullanmamaları gerektiğini kaydetti.
http://haber.gazetevatan.com
Etiketler : Antibiyotik - bakın - nelere - yol - açıyor... -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist