Bahçene Deve gülü dik, sinek girmesin

Yol kenarlarında çok sık gördüğümüz bu bitkinin çoğumuz adını bile bilmeyiz. Güzel çiçekleriyle mutlaka sizinde dikkatinizi çekmiştir. Üstelikte şifalı bitki bir çok hastalıkta kullanılmakta.

07-05-2011 03:40

Haberler » Bahçe ve Peyzaj


Deve gülü
        Latince Adı: Althaea officinalis
Familya: Malvaceae
Diğer İsimleri: Tıbbi hatmi, Gülhatmi, Devegülü, Deveçiçeği

Çocukluğumuz da bahçelerde gördüğümüz ya da özellikle egeli ve Akdenizlilerin yol kenarlarında gördükleri en büyük çiçekli bitki. Belki adını bile bilmezdik, ama 2 metreyi bulan her tarafından pembe pembe çiçekleriyle etrafında oynardık deve güllerinin. Benim hatırladığım hayal kırıklığıdır deve gülüne dair hatırladıklarım. Çünkü bu kadar büyük çiçekleri olan bir bitkinin çiçekleri kokmuyordu.

Öyle bir çiçekti ki her yıl çıkardı bahçemizde. Uzadıkça uzardı beni geçtiğinden sanırım kıskanırdım çiçeği öyle çokta sevmezdim. Ama tabi annemden öğrendiğim kadarıyla çok yararlıymış. Sonrasında araştırdım. Rahmetli Barış Manço’nun şarkısında bile geçiyor hatmi çiçeği olarak.

Bu aylarda çiçek açan hatmi geniş yaprakları çok sayıda çiçeğiyle dikkat çeken bir bitkidir. Gövdesi üzerinde küçük tüyler bulunmaktadır. Yararlı olarak kullanılan kısmı çiçekleri ve tohumlarıdır. Her türlü toprakta yetişir.  Halk diliyle arsız bir bitkidir. Toprağı görmeye dursun hemen yeşerir. Bu kadar kolay yetiştirilmesine rağmen tarımı yapılmaz. Avrupa’da tıbbi ve kozmetik sanayinde kullanmak üzere geniş alanlarda ekimi de yapılmaktadır. 

Ana vatanı Anadolu ve Kafkas coğrafyası olduğu bilinmektedir.

Ama arsız dedik, her yerde yetişmekte.

Çiçekleri ve tohumları ağustos, eylül gibi toplanarak gölgede kurutulur.

Tadı şekerli gibi olsa da farklı aromalarla içildiğinde daha keyiflidir.

Örneğin çilek,vişne, limon şerbetleri ile karıştırılarak tüketilebilir. Herhangi bir yan etkisi bilinmemektedir.

Yararlarına geldiğimizde ise;  Nezle ve bronşitin sebep olduğu şikayetleri giderir. Ağız, boğaz ve diş eti iltihaplarını iyileştirir, iltihap kurutucudur. Akciğer rahatsızlıkları, böbrek taşları, mide rahatsızlıklarında kullanılır. Bağırsak iltihaplarını giderir, kabızlığı önler. Ağrı ve sancıları dindirir. Dövülmüş hatmi taneleri, vücuda sürülecek olursa, sivrisinek ve böcek sokmalarını önler. Bahçenize diktiğinizde, özellikle yazlıklarda evin önünde sivrisineğin azaldığına şahit olabilirisiniz.

Küçüklüğüm de boyunu kıskandığım deve gülünün kıskanılacak daha çok faydaları varmış. Bu hastalıklarda şikâyetiniz olmasında sadece sinekler için kullanmanız dileğiyle…


www.tarim.com.tr.tr Haber Servisi...

Etiketler : Bahçene - Deve - gülü - dik - - sinek - girmesin -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist