Baş ağrısı bahane

Zaman zaman küçük çocuklarda gördüğümüz kalıp davranışlar vardır. İstediği olmadığı zaman ağlamaları, kafasını yerden yere vurmaları, saç yolmaları , sebepsiz karın ağrıları gibi...

05-02-2012 03:18

Haberler » Stres ve Yorgunluk


Bu çok karşılaşılan durum, sıklıkla anne ve babayı çocuklarının bu tip davranışları karşısında çaresiz bırakabilmektedir.
Bazen farkında olmaksızın yetişkinlerinde çocuklar gibi istedikleri olmadığı zaman başvurduğu kalıp davranışlar vardır. Genellikle istenilen durum gerçekleşmiyor veya gecikiyorsa ya da bir topluluk içinde iken kendini fark ettirmek adına yapılmış bilinçdışı yakınmalarıdır. Bu yakınmaların tohumları aslında çok ama çok eski dönemlere hastır. Yani bunlar bir çocuğun aile içinde büyüklerinden birisinde görerek, daha sonra yetişkinlik evresinde başvurduğu bir yöntemdir.
Bu yaşanılan duruma kısaca somatoform bozukluklar adı verilmektedir. Somatoform bozukluklar genellikle fiziksel bir hastalığın belirtilerini taşımasına rağmen tamamen psikiyatrik bozukluklardan oluşan rahatsızlıklardır. Nelerdir bunlar? Sebebi bilinmeyen bölgesel ağrılardır. Baş ağrıları, kramplar, kas ağrıları, bağırsak sendromları, mide rahatsızlıkları, kalp çarpıntısı gibidir.
Bu tarz rahatsızlıklara sahip hastalar genellikle fiziksel bir rahatsızlıkla karşı karşıya olduklarını düşündükleri için çeşitli tetkiklerden geçerler. Daha sonra da durumun psikolojik olduğu anlaşılır ve bu yönde bir tedavi uygulanır.
Aslına bakarsak çocukluk döneminde başvurduğumuz benzer davranışlar yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabiliyor. Yani beklenti içinde olduğumuz bir durum karşısında gerekli yanıtı alamıyorsak, veya bir şekilde travmatik bir sürece tabi tutulmuşsak somatoform bozukluklar peşimizi bırakmayabilir o vakit.
Çok sevdiğimiz birinden beklediğimiz ilgiyi göremiyorsak, ya da hiç hoşlanmadığımız bir ortamda bulunmak zorunda isek veya çok sevdiğimiz birini kaybettiysek, bu tarz ağrılar en güzel bahanelerimiz olabilmektedir. Bazen zor durumlardan sıyrılmamıza yardımcı olurken bazen de en güzel zamanlarda istenmedik olaylar yaşanmasına sebep olabilmektedir.
Nabız ile ilgili çok fazla araştırma yapmış olan İbni Sina’nın Kara Sevdayı bir tür melankoli olarak değerlendirmiş olması çok etkileyicidir. Çünkü bunun tanısının nabızdan yararlanarak konulabileceğini bildirmiştir kaynaklarında. Hatta zamanın soylularından olan bir gencin halktan fakir bir kızı sevmesine karşın ailesinin evliliklerine izin vermemesi durumunda yataklara düşmesi ve hastalanması sonucunda, İbni Sina’nın o kızdan her bahsedilişinde gencin kalp atışlarının hızlandığını fark etmiş ve tedaviyi ona göre yönlendirmiştir.
Uzun zaman önce yakından tanıdığım birinin yaşadığı acı tecrübeyi aktarmak isterim. Tanıdığım kişi genç yaşta eşini kaybetmişti, fakat bu durumu çok kabullenmiş gözüküyordu. Hayatına kaldığı yerden devam etmekteydi. Kendine derin bir güveni vardı. Ne zaman ki eşi ile ilgili bir konu açılsa, çeşitli espriler yaparak konuyu dağıtır ve sessizce sağ tarafını tutardı. Bir gün sağ göğsünün ağrılarına dayanamayıp hastaneye gittiğini duydum. Durumu itibariyle hiç bir problem gözükmemişti fakat psikolojik destek alması önerilmişti. Ağrıların dayanılmazlığı karşısında işi ciddiye alması sonucu çok enteresan bir durum ortaya çıkmıştı. Bu kişi eşinin ölümünü kabullenememişti. Her aksam uyuduğu yatağın sağ tarafında eşi yatmaktaydı. Bu yüzden eşinin yokluğuna alışamadığı ve kabullenemediği için vücudunun sağ tarafında şiddetli ağrılar hissetmekte idi. Tabi olarak ağrıların sebebi anlaşılınca, bu ağrılarla baş etmek ve üstesinden gelmek bir hayli kolaylaşmıştı.

Ayşe Handan Özkan Selim
Milat Gazetesi
 

Etiketler : Baş - ağrısı - bahane -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist