Bebek maması kullananlar dikkat!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik hazırladı. ...

21-01-2013 11:30

Haberler » Anne ve Bebek


 
19 Aralık 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, "Gıdaların 1 kilogramında maksimum 2,5 mg ve bebek formüllerinin toz halde olanlarının 1 kilosunda maksimum 1 mg olmak üzere melamin bulunabileceğine" karar verildi.
 
 
 
 
 
 Bu yeni yönetmelikle limit getirilmiş oldu. Bakanlık ayrıca bebek mamalarında hiçbir bulaşığın olmadığını da eklerken, "1 mg altındaki melamini kabul ediyoruz ama zaten hiç olmaması gerekiyor" dedi.
 
 
Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, yönetmelikteki limitler Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin (EFSA) belirlediği bir standart. Uzmanlar ise EFSA'nın belirlediği standartlara değer verilmemesi gerektiğini belirterek, 1 mg melaminin çocuk sağlığını etkileyebilecek bir ölçü olduğunu kaydetti ve "EFSA endüstriyle iç içe geçmiş bir kurum. Limitlerinin bağlayıcılığı da yok" dedi.
 
 
Melaminin zararlı ya da zararsız olduğunun bilinmediğini fakat "Azından bir şey olmaz" düşüncesinin son derece yanlış olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, sözlerine şöyle devam etti:
 
 
 
 
 
"1 mg melaminin insan sağlığını doğrudan etkilediğine dair elle tutulur bir veri yok. Fakat bu verileri yaratmak, önlem almak için birkaç bebeğin Çin'deki gibi ölmesi gerekmiyor. Önlem alınacağına ek 1 mg melamin olabilir maddesi çıkıyor. Sütün ya da mamanın içindeki protein miktarı bağlayıcı eğer kalitesizse ürün protein varmış gibi göstermek için melamin katılıyor çünkü yöntem melamini ayırt etmiyor. İçine melamin koyularak yöntem şaşırtılıp protein açısından zengin gösteriliyor. Bu durum ürüne melaminin bulaşmasından öte bilinçli olarak kötü niyet göstergesi. Melamin tabaklarda bile insan sağlığını tehdit ettiği için kullanılmazken bebek mamalarına '1 mg bulunabilir' yönetmeliği doğrudan bebek sağlığını hiçe saymaktır."
 
 
 
 
 
Dizdar, melaminin böbrek taşı, böbrek iltihabı, böbrek yetmezliği idrarda kan, idrara çıkamama ya da az çıkma gibi sağlığa zararlar oluşturabileceğine belirterek bu sorunların ölüme yol açabileceğini de söyledi.
 
 
Vitamine gerek yok
 
 
 
 
 
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın ise şunları söyledi:
 
 
 
 
 
"Bebek sağlığı bu kadar hafife alınmamalı. 'Plastik sanayide kullanılan bir madde bebek mamasına bulaşabilir esnekliği' doğru değil. Firmalar bu rahatlıkla kontrolsüz ürün yapacaklar. Anne ürünü aldığında bir bakacak, arkasına protein açısından zengin ama bilmeyecek proteini melaminden aldığını."
 
 
Mümkün olduğu kadar annelere bebeklerini özellikle ilk 6 ay anne sütüyle emzirmelerini önerdiğini söyleyen Aydın, "6 aydan sonra da anne sütü ile beraber kendi yaptıkları yoğurt veya kefiri vererek ek gıdaları yavaş yavaş alıştırmalarını öneriyorum. Evde yapılan yoğun baharatlı ve tuzlu olmayan yemekleri ezerek besleyebilirler" dedi.
 
 
Çin'deki mama skandalı
 
 
 
 
 
2008 yılında Çin'de melaminli süt tozundan hazırlanan bebek maması tüketen 860 bebek hastaneye kaldırıldı. 6 bebek böbrek tahribatından dolayı ölürken, 300 bebek böbrek hastası oldu.
haberhit.net
Etiketler : Bebek - maması - kullananlar - dikkat! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist