Bedeninizi yaza hazırlayın

Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen

04-05-2010 00:43


 

Şişmanlık sadece vücuda besinlerle aldığımız kalorinin sonucu oluşan yağlanma değildir. Aktivitesiz bir yaşam, kişinin baskılanmış metabolizması ve kişinin genleri ile çevresi arasındaki karmaşık etkileşiminin sonucu olarak gelişen kronik bir durumdur. Kroniktir çünkü tedavi edilmez ise yaşam boyu sürer ve iyi tedavi edilmez ise de yeniden tekrar edebilir. Şişman bir bireyin oluşmasında, az aktif olma, çok yemek yeme, ev dışında sık yemek yeme olduğu gibi giderek bireyin hayatında kazandığı yanlış beslenme alışkanlıkları da rol oynamaktadır. Bu şekilde gelişen şişmanlığa `ekzojen şişmanlık´ yani bir hastalığa bağlı olmayan, kişinin hatalı beslenme ve aktivite davranışına bağlı kilo alma durumu denilir. Ve şişman bireylerin çoğu da bu gruba girmektedir.

RİSK FAKTÖRLERİNİZİ BELİRLEYİN

Peki, şişman olma durumunu etkileyen risk faktörleri nelerdir? Sıralayacak olursak: Beslenme alışkanlıklarındaki olumsuzluklar, düzenli aktivite yapmamak, yaşlanma, kadın olmak, doğum yapmak, evlilik, sigarayı bırakmak, sosyal veya düzenli alkol almak, annenin gebelik sırasında bir diyabetinin gelişmesi, anne ve babada şişmanlığın olması, psikolojik etmenler ve eğitim düzeyidir. Kilo alımına eğilimin arttığı özel dönemlerde bulunmaktadır. Özellikle annenin gebeliğe başladığı dönem, çocuklarda 5-7 yaş arası, ergenlik dönemi, menapoz, 25-35 yaş arası erişkinlik dönemi, başarılı ancak kişiye özel olmayan diyetlerin arkasından vücudun kıtlığa girerek yeniden yağladığı dönemdir. Şişmanlığın aslında ailesel bir sorun olduğu ciddi bir gerçektir.

MEVSİME BAĞLI KİLOLAR

Genetik faktörler kilolu olma durumunun yüzde 35´inden sorumludur. Buna bir de genlerde oluşan yüzde 15´lik değişim eklendiğinde şişmanlığın temelinin yarısı genetiğe, diğer yarısı da çevresel etmenlere bağlıdır. Şişmanlığa neden olan diğer faktörler ise, ilaçlar ve hormon tedavileri, etnik ve kültürel beslenmeye bağlı etmenler, beslenme bozuklukları, hipotalamik sendrom, cushing sendromu, hipotroidi, insülinoma, polikistik over sendromu, mevsime bağlı duygusal bozukluklar sayılabilir.

Star Gazetesi

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist