Bembeyaz bir gülüşe sahip olmak artık kolay!

Son günlerde diş beyazlatma ile ilgili her yerde bir haber çıkıyor. İnsanlar artık sağlıklı dişlere sahip olmanın yanında beyaz dişlere de sahip olmak istiyor.

28-06-2010 19:26

Haberler » Ağız Ve Diş Sağlığı


Beyaz dişlerin sırrını Hospitadent hastanesi Diş Hekimine sorduk: "Birçok dişhekimi ve kuruluş da bu konuya önem vermeye başladı. Hal böyle olunca Beyazlatma konusu hakkında herkes az çok fikir sahibi olmaya başladı.Bu iyi olduğu kadar, yarım bilgilere sahip olmak ve bilgiyi ehil ellerden almamış olmanın getirdiği bilgi kirliliğini ve eksikliğini de getirmekte.

Beyazlatma dişlere ve dişetlerine zarar vermeden dişin renginin birkaç ton açılmasını sağlayan işlemlerdir. Diş tabakasında yani mine ve dentin tabakasında meydana gelen renklenmeleri gidermek ve dişin doğal renginin daha beyaz görünmesini sağlamak için yapılmaktadır.


Beyazlatma (Bleaching) işlemi ofis ve ev tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Ofis yöntemi klinik ortamda yapılan şekline verilen addır. Ev tipi bleaching yöntemi de ev ortamında bir plak yardımıyla kendinizin uygulayabildiği yöntemdir. Ancak ofis tipi kadar başarılı sonuçlar vermez.

Dünyada ve Türkiye'de Ofis Tipi Beyazlatma 2 çeşit uygulama ile yapılmaktadır. Birincisi Teknik, Lazer kullanılarak yapılan beyazlatmadır. Bu teknikle dişlere, diş etine ulaşmayacak şekilde beyazlatmaya etki eden madde sürülmekte olup, lazer ışığı belirli oranlarda ve belirli sürelerde dişlerin üzerine tek tek uygulanmaktadır.

İkinci Teknik, Zoom ışık ile yapılan beyazlatmadır. Bu teknik de yine kimyasal maddenin dişlerin üzerine sürülerek, zoom ışığın tüm dişler üzerine tutularak yapılması işlemidir.
Lazerle beyazlatmadan teknik olarak farklı olmasının yanında elde edilen netice olarak çok farklılıklar bulunmamaktadır.
Beyazlatma teknikleriyle dişlerin rengi birkaç ton açılabilmektedir.
Hastanelerimizde her iki yöntemle de beyazlatma yapmaktayız.
En çok tercih edilen yöntem fiyat uygunluğu göz önüne alındığında Zoom ışık yöntemidir.
Beyazlatma herkese uygulanabilir, ancak ağız içi uygunluğunun belirlenmesi için bir diş hekimi muayenesi gerekmektedir.

Beyazlatma çok uzun süren bir işlem değildir. Aynı gün içerisinde birkaç saat uygulanan seanslar ile beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Yapılan beyazlatma işlemleri normal şartlarda zararlı değildir. Dişe, diş etlerine , diş minesine bir zarar vermemektedir.

İşlem sonrasında birkaç gün dişlerde hassasiyet oluşumu yapabilir ancak bu da geçici olacaktır.
Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra en çok merak edilen sorulardan bir tanesi dişlerin tekrar eski haline dönüp dönmeyeceğidir. Eğer diş bakımı düzenli yapılmaz, sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi çokça olursa dişler eski haline gelebilir.

Genel ağız ve diş bakımını düzenli yapmak dişlerin orijinal rengini korumada etkili olacaktır."

 Haber Merkezi

İlke Gazetesi  Ankara Günlük/Gazete   

Etiketler : Bembeyaz - bir - gülüşe - sahip - olmak - artık - kolay! - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist