Bilinçsiz spor öldürüyor

Bilinçsiz ve aşırıya kaçan spor telafisi olmayan sonuçlar doğuruyor.

22-12-2011 02:50

Haberler » Sporcu Sağlığı


Sporda aşırıya kaçmanın ölümlere ve ciddi sakatlanmalara yol açacabileceğini belirten uzmanlar "Spora başlanmadan mutlaka hekim kontrolünden geçilmeli" diyor.

Türkiye Serbest Güreş Milli Takım Teknik Direktörü Fevzi Şeker'in milli takım kampında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi "bilinçsiz ve aşırı sporun" sakıncalarını gündeme getirdi. Sema Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, birçok şeyde olduğu gibi fazla spor yapmanın geri dönüşü olmayan zararlı sonuçlar doğurabileceğine değinerek, "Eklemlerde yıpranmalara, dejeneratif değişikliklere (yozlaşmalara), kaslarda yırtılmalara yol açar. Tendon ve bağlarda kopmalara ve yırtıklara sebep olabilir" dedi. 

BAĞIMLILIK YAPABİLİR

Aşırıya kaçarak yapılan sporun vücutta bir takım kimyasal maddeler salınmasına sebep olabileceğine işaret eden Uslu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu maddeler kişide bağımlılık yapar. Ayrıca gereğinden fazla spor yapanlarda spor yapılmadığı zaman daha önce oluşmuş yıpranma ve yozlaşmaların daha çok şikâyete yol açtığı görülür. Ayrıca bu kişilerde sporu bırakmak yüksek kalori alınımından (alışkanlığa bağlı) dolayı kilo artışına sebep olur."

MUTLAKA HEKİME GÖRÜNÜN

Prof. Dr. Turan Uslu, spora başlamadan önce ayrıntılı bir değerlendirme ile genel sağlık durumunun değerlendirilmesi sonucu en uygun aktivite şeklinin seçiminin önemli olduğuna vurgu yaptı. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları, metabolik hastalıklar (şeker, kolesterol, kronik hastalıklar) ile iskelet sistemi problemleri yaşayanlar için muayenenin şart olduğunu söyleyen Uslu, "Karşılaşacak sorunlar açısından hayati önem taşır" ifadesini kullandı.

En çok kadınlar etkileniyor

Prof. Dr. Turan Uslu, fazla spor yapmanın özellikle kadınları olumsuz etkilediğini belirtti. Uslu, "Kadınların fazla spor yapması adet düzensizliğine hatta adet görmemeye, yeme bozukluklarına ve osteoporoz gibi ciddi sonuçlar doğurabilir" diye konuştu.

Spora yeni başlayan için 1 saat koşmak zararlı
 
Sporda limitin kişinin yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, daha önceki spor deneyimlerine ve sakatlık hikâyesine göre değişebileceğine vurgu yapan Uslu, "Örneğin diz problemi olan birine yürüyüş, omuz ağrısı olana yüzme vermek doğru değildir" dedi. Uslu sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerikan sağlık örgütüne göre daha önce aktif sporla uğraşmamış insanlar için tavsiye edilen sağlıklı spor limitleri günlük 20 dakika koşu ya da 1-1.5 saat yürüyüştür. Daha önce aktif sporla uğraşan insanlar için bu limitler artırılabilir. Ancak hareketli olmayan yaşam tarzı sürenler için 1 saat koşu ya da 4-5 saat yürüyüş kişiye faydadan çok zarar verir" dedi.

HABER: Nesrullah SONAY/BUGÜN GAZETESİ
 

Etiketler : Bilinçsiz - spor - öldürüyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist