Bırakmanın tam zamanı!

Sigara içmeyi bırakmak istiyorsanız ramazan ayı bunun için ideal bir zaman olabilir

01-08-2012 18:23

Haberler » Sigara ve Alkol


 
 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi  ve aynı zamanda Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyesi de olan Prof. Dr. Kılınç, yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 1,3 milyar, Türkiye'de ise yaklaşık 15 milyon kişinin sigara içtiğini belirtti. 
Türkiye'de, bu rakama göre bağımlılıktan kurtulmak isteyen 15 milyonluk bir kitle bulunduğunu ifade eden Kılınç, sigarayı bırakmak için, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kabul edilen yöntemlerin kullanılması gerektiğini kaydetti.
 
Sigaranın bırakılması halinde, bunun faydalarının ilk 20 dakikadan itibaren görülmeye başlanacağını anlatan Kılınç, şunları kaydetti:
 
''Nabız ve kan basıncı hemen normale dönüyor. Birinci günde kanda zehirli maddeler saptanamıyor ve ilk ayda kalp damarları normal boyutuna ulaşıyor. Birinci yılın sonunda kalp krizi geçirme riski 2 kat azalıyor. 5'inci yılın sonunda kanser riski yarı yarıya azalıyor. 10'uncu yılın sonunda ise kalıcı bir hasar oluşmamışsa sigarayı bırakanların hiç sigara içmemişlerle eşit düzeye geldiğini biliyoruz.
 
'ÖMÜR BOYU BIRAKIN'
Ramazanda, oruç tutan tütün tiryakileri, uzun müddet sigara içemediği bir sürece giriyor. Tiryakiler, bu süreçte bağımlılıktan uzaklaşabilecekleri ya da bağımlılıklarını kontrol altına alabilecekleri bir döneme giriyor. Dolayısıyla bu süreç bir fırsat olabilir. Sigara bağımlılarının beyinlerinde bunu geçici bir süreç olarak kodlamamaları gerekiyor. Tütün kullanımını kurtulmaları gereken bir davranış olarak algılamaları lazım. Bu sadece ramazanda kurtulunacak bir davranış değil, yaşam boyu kurtulmaları gereken bir davranış. Böyle düşünürlerse, 'Sadece ramazan ayında değil, ömür boyu sigarayı bırakacağım' derlerse ve yola bu şekilde çıkarlarsa, ramazan sigarayı bırakmak için gerçekten bir vesile olabilir.''
 
Kılınç, sigara tiryakilerinin, tedavilerini ramazan süresince planladıkları ve hekimlerden yardım aldıkları takdirde bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle, sigarayı bırakmalarının daha kolay olacağını kaydetti. 
 
AA
 
posta.com.tr
Etiketler : Bırakmanın - tam - zamanı! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist