Bitkileri doğru kullanmak

Hicret Günhan | Herbalist

01-01-1970 02:00


 

Bitkilerin faydalarını anlatmak la bitiremeyeceğimiz bir o kadar da şifalı bitki dediğimizde daha çok faydasına kanaat getirip çok faydalı olduğunu inanıyoruz.   Bitkinin şifalı etkisi olduğu gibi yan etkileride vardır, taraflı olmamak gerekiyor tarafsızca bakılıp fayda ile yan etkilerini de bilerek kullanıp, kullanmayacağımıza karar vermek daha doğru olacaktır. Günümüzde bu bakış açısı hakim değil nerede bir şifalı bitkinin özellikleri anlatılıyorsa onun hemen kullanıcısı olmak istiyoruz.
 
Bitkilerin ne kadar faydaları varsa da bir okadar özellikleri ile birlikte insanların biyolojik ve fizyolojik yapılarına göre etki ve tepki yapıları da değişiyor dolayısıyla şifalı bitkinin hep şifası ön planda, tabiki bu
söylemim şifalarını bitirmek değil, şifalı olan kısmını yerinde ve zamanında tespit edip kullanmak önemlidir, oysa ki tespitlerimiz hep birileri konuşuyor anlatıyor yada yazıyor ama biz bize düşen aklı kullanıp bunun doğru ile yanlışı konuşulanlarda ayırt edebiliriz.
Zaman zaman da radyo programlarımda ve ofise gelip danışanlarıma söylerim ben de sizlere bir çok bilgiler veriyorum ama hep doğrudur anlamına gelmiyor. Düşünmek araştırmak gerekir. Yaşadığım bir tecrübe örneğini paylaşmak isterim.
 
Bir gün hanımefendi nin biri gelir bana 4 yaşındaki kızının isalinin çok olduğunu bundan dolayı çok fazla kilo kaybı ve göz altları morardı bir şeyde yiyip içmiyor bana bir çare bitkilerde ne kullanabilirim diye tabi bu arada karşılıklı sorularda soruyorum.
Hangi yöntemlerinizi uyguladınız yada bitki kullandınız mı diye sorunca hicret hanım size gelmeden önce bir aktara gittim bana sinemaki yaprağını önerdiler bende kızıma bunu çay demler gibi demleyip içirince daha çok isali arttı bunu görünce bende bıraktım.
 
Aman allahım bunun zaten isal yapıcı etkisi var siz nasıl olurda bunu isal olan bir kişi için kullanabilirsiniz. Tatbikî buna benzer yanlış kullanımların olduğu gibi çok dikkatli olmalıyız alırken kullanırken ve kimlerin referansı da olmalı. Yaşanan bu örnekler aslında birebir yaşanmış buna benzer daha farklı yanlış kullanımlarda Var. İşte bu yanlışlıkların çok fazla yaşanmayıp bitkilere karşı da anti pati olmadan çok dikkatli olalım.
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist