Böbrek hastalığında karbonhidrat

Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen

28-03-2010 17:11


Diyaliz hastaları karbonhidrat tüketimine de çok dikkat etmeli.
Diyette, bazı karbonhidratların protein içerdiği ve pilav tüketimi konuları göz önüne alınmalı Karbonhidratlar beslenmedeki en önemli enerji kaynağıdır.
Kompleks ve basit olmak üzere ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar: şeker, bal, lokum, nişasta muhallebisi, sebze veya meyvelerdir.
Kompleks karbonhidratlar ekmek, pilav, makarna, bisküvi, hamur işleri, kurubaklagillerdir. Diyet lifli besinlerden sebze, meyve, kepekli ürünlerde bol miktarda karbonhidrat bulunur. Bu besinler, konstipasyon yani kabızlığı, kan kolesterolün yükselmesini önlemede yararlıdır. Günde 20-25 gr posa alınması gerekir. Şeker, tatlı yiyeceklerin fazlaca alınması kalp hastalığına, şişmanlığa neden olduğundan böbrek hastalan özellikle bu tür yiyeceklerden sakınmalıdır.
Kronik böbrek yetmezliğinde glikoz metabolizması bozulmaktadır.
Yüksek karbonhidratlı yemek yeme ile kan yağları artar ve insülin salgılanması artar, karaciğer ve dokularda yıkımlar artmaktadır.
Bu nedenle diyaliz hastalarında günlük kalorinin yüzde 55-60'ı karbonhidratlardan gelmelidir.
Diyaliz hastalarında karbonhidratlar iki yönden önem taşır. Karbonhidrat içeren bazı gıdalar (ekmek, makarna, pilav vs) aynı zamanda protein içerirler. O nedenle günlük protein hesabı yaparken bu besinleri de dikkate almalıyız.
1 porsiyon karbonhidrat 2 gr.
protein içermektedir. Bunlar sınırlı miktarda tüketilmesi gereken karbonhidratlardır. Örnek verecek olursak; pilav, makarna, ekmek, börek gibi hamur işleri, çorba, unlu mamuller.
AĞIRLIĞA GÖRE BESİN

Diğer konu ise ülkemizde ekmek, hamur işleri, pilav, makarnanın çok tüketilmesi. Bu nedenle hastanın vücut ağırlığına göre yenilecek besinlerin miktarına dikkat edilmelidir. Şişman diyaliz hastaları aşırı yağlı, hamur işi besinlerden, şeker ve şekerli ürünlerden kaçınmalıdır. Diyaliz hastaları sıklıkla önerilen yemek düzeninin altında yemek yemektedirler.
İhtiyacın altında enerji tüketilince enerji ihtiyacını mutlaka karbonhidratlardan karşılandırılmalıdır.
Bu durumda çekinmeden devamlı tüketilmesi gereken karbonhidrat kaynakları şeker, bal-tanesiz reçel, sade lokum, pişmaniye, akide şekeri, nişasta muhallebisidir.

 

Star  Günlük/Gazete

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist