Boğazıma acı su geliyor!

Ağzınıza yemeklerden sonra acı su geliyor ve kalp krizine benzeyen bir göğüs ağrısı çekiyorsanız reflü hastalığına yakalanmış olabilirsiniz...

08-01-2011 01:57

Haberler » Soru - Cevap


Ağzınıza yemeklerden sonra acı su geliyor, kalp krizine benzeyen bir göğüs ağrısı çekiyorsanız reflü hastalığına yakalanmış olabilirsiniz... Ama bu hastalığın tedavisi var, yeter ki geç kalmayın...
 
Bu konuyla ilgili olarak, sizden gelen sorulara, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata cevap verdi:

SORU: Boğazımdan sürekli acı su gelmesi şikayetiyle doktora gittim. Bana gastroskopi yapıldı. Doktorun verdiği ilaçlarla bir nebze de olsa rahatladım. Ama şikayetlerim şu sıralar yeniden başladı. Acaba rahatsızlığımın sebebi nedir? (K.A.)

CEVAP: Ağıza acı su gelmesi, göğüs kemiği arkasında yanma, midede yanma ekşime, ses kısıklığı, boğazda takılma hissi, ağız kokusu, diş problemleri, kalp krizine benzeyen göğüs ağrısı en sık görülen reflü yakınmalarıdır… Hastalarımız bize genellikle; mide de yanma, bu yanmanın göğüsden yukarı doğru hissedilmesi, ağıza acı su gelmesi gibi yakınmalarla gelmektedir. Çeşitli ilaç tedavileriyle reflüyü kontrol altına alabilmekteyiz. Ancak, bu hastalık zaman içinde tekrar nüksederek kendini gösterebilir. Kesin olarak reflü hastası olup olmadığınız ancak, size yapılacak olan gastroskopi neticesinde ortaya çıkar. Bunun için önce gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı ve gereken tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

SORU: Bana reflü teşhisi kondu. Bu hastalığın ileride kansere yol açabileceğini duydum? ben de bu risk var mı? (C.T.)
 
CEVAP: Yemek borusunun alt uçunda ki kapakçığın fonksiyonunu, mide asidine bağlı yemek borusunda oluşan doku değişikliklerini değerlendirmek ve biyopsi almak için ilk yaptığımız tetkik gastroskopi yöntemidir. Reflü hastalığı, zaman içerisinde doku değişikliklerine ve kanser oluşumuna yol açma potansiyeli olan bir hastalıktır. Ancak bu değişim, uzun yıllar sonrasında meydana geliyor. Bu durum, yani kanser gelişiminin öncül lezyonu olan ‘Barret Ozofajitinin’ varlığını ancak, deneyimli bir gastroenterolog ortaya çıkarabilir.
 
SORU: Reflü hastalarına hangi yiyecekler zararlıdır? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. (D.A.)
 
CEVAP: Reflü hastalığı kronik bir hastalıktır. Yaşam değişiklikleri, beslenme rejimi ve gerekirse ilaçlarla konforlu bir hayat sağlanabilir. Reflü hastalarına, genel olarak yağlı yiyecekler, gazlı, sodalı, kafein içeren içecekler, domates, çikolata, nane, soğan, sarımsak gibi gıdalar, sigara ve alkol dokunur. Bazı hassas kişilerde sorunları tetikleyen başka gıdalar da bulunmaktadır. Reflü hastaları öncelikle yaşam tarzlarını düzenlemelidir. Örneğin; gece yatmadan 2 saat önce beslenmenin kesilmesi, öğünler de midenin az doldurulması, geceleri yüksek yastıkla yatılması, dar giyeceklerden kaçınmak gerekir.
 
SORU: Reflü hastasıyım, 6 aydır mide koruyucusu kullanıyorum. Acaba reflü mide bulantısına neden olur mu? Özellikle sabahları bu sorunu yaşamaktayım. Reflü hastalığı ilaçla tedavi edilebilir mi? (E.B:)
 
CEVAP: Reflü diğer sindirim sistemi hastalıkları ile kolayca karışabiliyor. Bazı kişilerde de aynı anda yani reflü ile beraber gastrit, ülser, spastik kolit veya safra kesesi problemi aynı anda oluyor. Bu nedenle reflü tanısı koymak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır. İlaçlar reflünün oluşmasını önlemez, ancak asitin yakıcı etkisini ortadan kaldırır. ilaca rağmen zaman zaman yakınmalar oluyorsa, `Stretta Yöntemi` ile reflü hastalığını cerrahi bir girişime gerek olmadan `radyofrekans` yardımı ile tedavi edilebilir. Stretta yönteminde, hastaya genel anestezi uygulanmaz. Operasyon öncesinde hastayı, sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaçla uyutuyoruz. Endoskopi yardımıyla ağızdan midenin geniş bölümüne, katater ile giriyoruz...
Aletin ucunda dışarıdan şişirilen bir balon ve dört iğne bulunmaktadır. Midede şişirilen balonun etrafındaki iğnelerle, mide kaslarına radyofrekans dalgaları veriyoruz. Midedeki gevşek kısım bu yöntem sayesinde kapanıyor. İşlem sırasında ve tedaviden sonra hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor. Ancak, hastada açıklık daha belirgin ve mide fıtığı mevcutsa, cerrahi tedaviyi düşünmek daha doğru bir yoldur.

 

bizimsaglik.com

 Sorularınızı, sorunlarınızı Doğal Hekim Herbalist Hicret Günhanı arıyarak ücretsiz danışabilirsiniz. 0212 699 51 36
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen bir uzmana  danışınız.

 

Etiketler : Boğazıma - acı - su - geliyor! - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist