Bugünün tavukları böyle. Yerseniz!

Yumurtasını, etini yedigimiz tavukların çiftlerdeki hallerini merak ediyormusunuz? Sadece paraya dayalı aç gözlü zihniyet, daha çok para kazanma adına, gözleri paradan başka birşey görmeyen üreticilerin yaptıklarını merak ediyorsanız bu videoyu izleyin.

06-08-2011 01:31

Haberler » Video Haber Sağlık


Yumurtlayan tavuklar bünyelerinden müthiş oranda kuvvet kaybederler, adeta ömürlerinden ömür gider, İşte bu yüzden yumurtlamakta olan tavukların zengin çeşitlilikte ve bollukta yiyeceklere ihtiyacı vardır. Yumurta yemi bunu telafi etmek için hazırlanmaktadır. Fakat kapitalizmin son yıllarda insanları daha fazla para kazanma manyağı yapması bu tür yemlerde de etkisini çok çirkin bir şekilde göstermiştir:

Bu yemlere çeşitli kimyasallar katılıyor. Böylece tavuk bünyesi yıpranmışlıkların farkına varamıyor. Devamlı bu tür yemlerle beslenen tavukların ömrü kısalır. Üç yıldan fazla yaşayamazlar. Kapalı tesislerde tavuklar zaten bir iki yıl kadar tutulur, bünyenin iflas etme arefesinde ıskartaya ayrılırlar.

Açık yerlerde, ev bahçelerinde bu yemin devamlı verildiğinde tavukların üç yıldan fazla yaşayamadığı görülmüştür. Yani bünye zaman zaman yumurtaya ara verip  yenilenme faaliyetlerine giremiyor. Sadece tüy dökme zamanında yumurtlamaya ara verebilirler, bir de cinse bağlı olarak kışın ara verirler. Özellikle kışın yumurtlamaya devam eden hibritler, bu yemle devamlı beslendiğinde üç yaşına yaklaştığı zaman ani bir çöküş, ani bir yaşlanma ile birlikte ölür giderler.

Sofralarımızda yediğimiz yumurtaları yapan tavukların sizlere o yumurtaları sunmak için neler çektiklerini, nasıl bir ortamda olduklarını merak ettinizmi? Hayır değilmi ? Ben sadece yerim gerisine karışmammı diyorsunuz.? Siz yinede bu videoyu bir izleyin.

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist