Burun tıkanıklığı kalp krizini tetikliyor

AİBÜ TIP Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Apuhan: Tıkalı olan burun, kalp krizine ve horlamaya neden olur.

11-01-2013 23:14

Haberler » Kulak Burun Boğaz


BOLU (AA) - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) TIP Fakültesi Hastanesi Başhekim yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tayfun Apuhan, ''Tıkalı olan burun, kalp krizine ve horlamaya neden olur'' dedi. 
 
Apuhan, AA muhabirine, AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümüne 2012 yılı içerisinde yaklaşık 30 bin hastanın başvurarak poliklinik hizmeti aldığını, bunlar arasından yaklaşık bin 500 kişinin burun ve sinüs ameliyatı olduğunu söyledi. 
 
Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte hem teşhis hem de tedavi bakımından güzel sonuçlar aldıklarını belirten Apuhan, ''Hastanemiz son teknoloji ile donatılmış bir hastane. Hastalarımız gerek polikliniklerde, gerekse servislerde personelimiz tarafından gerekli ilgi ve alaka gösterilerek tedavi edilmektedir'' diye konuştu. 
 
Kulak, burun ve boğaz şikayetlerinin özellikle kış mevsimlerinde arttığına dikkati çeken Apuhan, burun tıkanıklığının özellikle vücut sistemini etkilediğini söyledi. 
 
Apuhan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
''İşin alfabesi yani A, B, C'si solunum yolları. Burun tıkanıklığı bütün üst solunum yolları ve akciğerleri etkiliyor. Burun tıkanmasına burun eti ve burundaki kemiğin kırılması neden olmakta. Bunların tedavisini zaman geçirmeden yapmak lazım. Bu sorun kişiye sistemik olarak rahatsızlık vermekte. 
 
Burun tıkanıklığının vücuda birçok olumsuz etkisi var. Tıkalı olan burun, kalp krizine ve horlamaya neden olur. Bu sorun ileride hastalarda uyku apnesi olan hastalarda hiper tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına da sebep olabilir.'' 
 
Apuhan, kendilerine başvuran hastalara önce teşhis konulduğunu, ameliyat gerekirtiren bir durumun olması halinde de kısa sürede randevu verilerek tedaviye başlanıldığını söyledi.
haber:hemensaglik.com
Foto:118sakarya.com
 
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist