Çocuklar giderek şişmanlıyor

Doç. Dr. Dündar, önlem alınmadığı takdirde yakın zamanda Türkiye'de de obezitenin, özellikle çocuk yaş grubunun en önemli sağlık meselesi olacağına dikkati çekti.

01-02-2010 17:42

Haberler » Çocuk Sağlığı


Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bölümü tarafından İsparta ve bölgesinde taramadan geçirilen 5 bin 26 çocuğun yüzde 11,6 sının obezite olduğu belirlendi.
SDÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilm Dalı Başkanı Doç. Dr. Bumin Dündar, çağın hastalığı olarak nitelendirilen obezitenin tehlikesini ve bölgelerindeki durumunu değerlendirmek amacıyla tarama çalışması yaptıklarını söyledi. Yaklaşık beş yıl önce başlatılan ve 5 bin 26 çocuk üzerinde yapılan tarama sonunda bölgedeki çocuklarda obezite oranını yüzde 11,6 olarak belirlendiğini bildiren Doç. Dr. Dündar, bu oranın küçümsenmeyecek kadar ciddi olduğunu vurguladı.
Doç. Dr. Dündar, taramadan geçirilerek obezite teşhisi konulan çocuklardan yüzde 58'inin obezitesinin yüksek derecede olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Yaptığımız değerlendirmede, obez çocuklarda şiddetli obezitenin yanı sıra insülin direnci ve kan şekeri yüksekliği, hipertansiyon ve kan lipitleri yüksekliği ile daha çok yetişkinlerde görülen metabolik sendrom denen durumu da yüzde 39 gibi yüksek oranda saptadık.
Bu durum obez çocukların ileriki yaşamlarında diyabet ve kalp hastalıklarına daha erken ve sık olarak yakalanacaklarına işaret etmektedir. Bu bulgular, obezitenin Türk çocuklarında endişe verici boyutlara ulaştığının bir göstergesidir.
" ANNE SÜTÜ ALANLARDA OBEZİTE ŞİDDETİ DÜŞÜK
Tarama sonucu, bebekliklerinde anne sütüyle beslenen çocuklarda obezite şiddeti ve metabolik sendrom sıklığının, anne sütü almayanlara göre belirgin oranda düşük çıktığına işaret eden Doç. Dr. Dündar, bu bulgunun da anne sütü ile beslenmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.
Anne ve babasından birinin obez olmasının çocuklardaki obezite sıklığı ve şiddetini belirgin derecede artırdığını kaydeden Doç. Dr. Dündar, aileleri uyardı.

Obezitenin toplumda çocuklar için bazen bir sağlık göstergesi olarak görülebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Dündar, şöyle devam etti: "Bazı aileler şişman çocukların sağlıklı olduğunu düşünür.
Obezite çocukluk çağında da tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve mutlaka bir çocuk endokrin uzmanı tarafından tetkik ve tedavisinin yapılması gerekir. Çocukluk yaş grubunda obezite sıklığının artması, ileriki yaşlarda başta kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve metabolik sendrom gibi hastalıkların sıklığını artırmaktadır. Bu hem toplum sağlığına hem de ülke ekonomisine olumsuz yansımaktadır.
" BİR HASTALIK  OLDUĞU BİLİNMİYOR
Çocukların obeziteden korunmalarını sağlamak için öncelikle beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Dündar, çocukların fast-food tarzı beslenmeden, abur cubur yiyeceklerden uzak tutulması, düzenli spor yapmaları, sürekli bilgisayar ve televizyon başında vakit geçirmelerinin önlenmesi gerektiğini belirtti.
Doç. Dündar, toplumun çocukluk çağı obezitesinin önemli bir sorun ve hastalık olduğu konusunda bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğunu, ABD gibi gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorununun obezite olduğunu bildirdi.
Doç. Dr. Dündar, önlem alınmadığı takdirde yakın zamanda Türkiye'de de obezitenin, özellikle çocuk yaş grubunun en önemli sağlık meselesi olacağına dikkati çekti.

Metropol Gaziantep Günlük/Gazete    

Etiketler : Çocuklar - giderek - şişmanlıyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist