Cok pişmiş et kanser nedeni

Prof. Dr. Erkan Topuz

09-05-2009 01:18


 Babam pankreas kanseri.
Nasıl beslenmesi gerekir?
Babam (53) 5 ay önce karın ve sırt ağrısıyla doktora gitti. Pankreasın gövde kuyruk kısmmda 3-4 santim tümör tespit edildi. 1.5 ay önce ameliyat oldu ve pankreasının yarısı alındı.
Şu anda kemoterapi görüyor. Kanser vücudunun başka bir yerine yayılmamış.
Tedavi ve beslenme konusunda önerileriniz nelerdir? Bu hastalıktan kurtulma şansı nedir? GÖZDE
CEVAP: Pankreas, sindirim enzimlerini salgılayan bir organ.
Ayrıca kan şekerini düzenlemmek, ünsilün hormonunu salgılamak gibi çok önemli bir rolü var. Pankreas kanserinin en önemli sebeplerinden biri alkol kullanımı. Hayvansal yağlar, kırmızı etten zengin beslenme, şişmanlık hastalığın oluşumunda etkili olabiliyor. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülüyor. Özellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkıyor.
Son araştırmalar, çok pişmiş, neredeyse yanmış et tüketmenin pankreas kanseri riskini artırdığını gösteriyor. 62 bin kişi üzerinde 9 yıl boyunca yapılan çalışmada eti çok pişmiş tercih edenlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin, daha az pişmiş sevenlere ya da hiç et yemeyenlere göre yüzde 60 fazla olduğu belirlenmiş. Bu nedenle eti ızgarada ya da tavada pişirirken ısmm azaltılması ya da yanmış parçaların ayrılması gerekiyor. Hastalık erken dönemde belirti vermiyor. Fark edildiği anda genellikle ileri evrelerde oluyor.

Bazen şu şikayetlere sebep olabiliyor:
¦ Bel ağrısı,
¦ Kuşak tarzında karın ağrısı,
¦ İştahsızlık,
¦ Sarılık,
¦ Kilo kaybı.
Pankreasın etrafında koruyucu bir kapsül olmadığı için tümör etraftaki organlara çabuk sıçrayabiliyor. En çok karaciğere metastaz yapıyor. Çok erken dönemde yakalanır ve ameliyatla çıkılırsa şifa şansı var. Her evrelerde iyi bir tedaviyle uzun yaşama şansı olabilir.
Pankreas kanserinde kemoterapi ve radyoterapi de devreye girebilir. Kilo kaybına mani olmak gerekir. Babanıza beslenme konusunda önerilerim şunlar:
¦ Pankreas enzimleri eksikliğine bağlı olarak ishal sorunuyla sık karşılaşabilirsiniz, ishal vücutta elektrolit dengesini bozarak kilo kaybına yol açar. İshalden korunmak için yağlı gıdalardan uzak durun.
Bağırsak florasını düzenlemek için her gün 1 avuç yaban mersini yiyin.
¦ Rafine şekerlerden uzak durun.
Diyabetiniz yoksa günde 1 tatlı kaşığı bal ya da 1 çorba kaşığı kara üzüm pekmezi tüketebilirsiniz.
¦ Rezene, anason, tarçın ve limon kabuğu karışımı çaymı günde 2 kez tüketin. Bu çay sindirime yardımcı olur. Papatya, tarçın, limon karışımı çayı da içebilirsiniz.
¦ Kilo kaybına mani olmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bol miktarda hurma, kara kayısı, kara üzüm ve kara erik yiyin.
¦ Sindirimi normal hale getirmek ve kansızlığa mani olmak için pazı, ıspanak, maydanoz gibi demir bakımından kişiyi güçlü tutan gıdaları bol tüketin.
¦ Günde 1-2 bardak domates suyu için.
¦Bol bol yoğurt yiyin.
¦ İstediğiniz kadar haşlanmış yumurta beyazı yiyin, sarısını haftada 2-3 kere tüketin.
¦ Beyaz peynir, çökelek ve keçi peyniri de protein ihtiyacınızı karşılayacaktır.
¦ Günde 1 çorba kaşığı çörek otu ya da dereotu tohumu yiyin.
¦ Bütün sebze ve meyveleri kesinlikle sirkeli suda beklettikten sonra tüketin.
¦ Pankreas kanserinde en büyük tehlike sarılıktır. Kısa aralıklarla biluribin (sarılık testi) kontrolü yaptırın. Sarılık çıkarsa mutlaka stentle sorun giderilmeli. Aksi taktirde kemoterapiye devam edilmez.
¦Takviye olarak shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü), Ko enzim Q 10, coriolus versicolor mantarı hapı, milk thistle (devedikeni sütü kapsülü), dandelion (karahindiba hapı), burdock (dulavrat otu tableti), gerektiğinde yüksek dozda C vitamini alabilirsiniz. Ancak bu destekleri mutlaka doktora sorarak dönüşümlü kullanmakta yarar var.

Menengiom hastalığı nedir?
Halam 47 yaşmda. Göz tansiyonu için gittiğinde doktor MR istedi.
Sonuçlarda menengiom hastalığı saptandı. Urun 2 santim olduğu, şu an müdahale yapılamayacağı ancak büyürse tedavi edilebileceği söylendi.
Halamın 10 yaşmda özürlü bir çocuğu var. Bu yüzden çok endişeleniyor.
Çünkü ona bakabilecek başka kimse yok. Bu hastalık konusunda bizi aydınlatır mısınız? KERAMETTİN SÖZEN
CEVAP: Menengiom, damarların selim tabiatlı tümörüdür. Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir.
Tümörler yılda 1 kez yapılan kontrollerle takip edilir. Büyüme meydana gelirse ve hayati organlara bası olursa çıktığı yere göre tedavi yapılır. Ameliyat en önemli tedavisidir. Gerektiğinde radyoterapi de devreye girebilir. Halanız endişelenmesin, çünkü menengiom ömür boyu zararsız kalabilir. Ama düzenli takiplerini yaptırmayı ihmal etmesin.

www.bitkiselhaber.com                                                                                     kaynak:Posta

 

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist