Dikkat! Bu seri numaralı ilaçlar öldürüyor

40 adrese şafak baskını yapan polis, sahte ilaç imalathanelerini ortaya çıkardı. Bakanlık, piyasaya sürülen antibiyotik ile ağrı kesicilerin böbrek ve karaciğeri iflas ettirdiğini açıkladı.

14-12-2012 01:41

Haberler » Editör


 
 
İstanbul'da piyasaya sahte ilaç sürüldüğü yolunda ihbar alan polis, 6 ay boyunca teknik ve fiziki takip başlattı. Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin yeterli delile ulaşması üzerine Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz'ın talimatıyla operasyon kararı alındı. Dün sabaha karşı şafak sökerken harekete geçen polis, Bayrampaşa, Ataşehir ve Ümraniye'de 19 ayrı adrese eşzamanlı baskın düzenledi. Gözaltına alınan 20 kişinin kaldığı evlerde ise 53 bin kutu sahte ağrı kesici, uyuşturucu hap, antibiyotik, cinsel gücü artırıcı hap ve bonzai kutularının da bulunduğu yaklaşık 300 bin kutu sahte ilaç ile 60 bin adet taklit saat bulundu.
Bakkaldan ağrı kesici almayın
Polis, şüphelilerin üretim yerlerini ve ilaçların türlerinin yanı sıra ilaçların neden olduğu yan etkilerini de tespit etti. Sağlık Bakanlığı'na bağlı ekiplerin ilaçlar üzerinde yaptığı incelemede metamizol etken maddenin olmayıp, ilaçlarda kafein ve asetaminofen bulundu. İlaçlarla bulunan bu içeriklerin doz aşımıyla böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olduğu bildirildi.
439101 seri numaralı ağrı kesiciye dikkat
İlaç sahtekarları tarafından üretilen ağrı kesicilerden birinin '439101' parti numarası ile üretildiği belirlendi. Bu parti numarasını taşıyan tüm ağrı kesicilerin sahte olduğu ve vatandaşların eczaneler dışında başka yerden ağrı kesici almamaları istendi. Güvenlik Şube Müdürlüğünün yanı sıra Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün de katıldığı operasyonda İstanbul ve Manisa'da bulunan 1 ilaç imalathanesi 8 depo, 18 ikamet ve 11 işyerinde arama yapıldı. Bayrampaşa Rami Kışla Caddesi Paşmakçı İş Merkezi'nde bulunan bir imalathane'de yapılan aramalarda şebekenin sahte ilaçları ürettikleri 4 makineye el konuldu.
haber7.com
Etiketler : Dikkat! - Bu - seri - numaralı - ilaçlar - öldürüyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist