Dişleri fırçalamak beyne faydalı

Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan kişilerde, bunama görülme sıklığında azalma olduğu tespit edildi. Ortodontist Dr. Yalçın Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

06-10-2012 02:27

Haberler » Ağız Ve Diş Sağlığı


 
 
DİŞİNİZİ fırçalayarak bunama riskinizi azaltıp, beyninizi gençleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, “Diş hekimleri sürekli diş fırçalamanın önemini vurgular. Aslında gerçekten ne kadar önemli ve bir o kadar da basit önlemin insan sağlığı ve belki de hayatı üzerinde önemi üzerinde de durmalıyız. Dişeti iltihabının kalp sağlığı ve şeker hastalığı gibi önemli sistemik hastalıklarla ilişkisini biliyoruz. Peki ya beynimiz?” diyerek son araştırma hakkında bilgi verdi.
 
Yalçın, “ABD de Kaliforniya Üniversitesinde, 5500 ileri yaşta birey üzerinde yaklaşık 18 yıl süren bir çalışmanın sonuçlarına göre, dişlerini düzenli fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde yüzde 65 oranında daha fazla bunama olduğu tespit edilmiş. Elbette ki yaşlılıkta beyin fonksiyonlarını etkileyen çok sayıda faktör var. Ağız diş sağlığı ile bunama arasında bir bağlantı bulunması aslında yüz güldürücü. Beyin fonksiyonlarımızı korumak için çaresiz değiliz. En azından, bugünden itibaren diş fırçalayarak geleceğe yatırım yapabiliriz” dedi.
 
Dişeti iltihabı beyinde tahribat yapıyor
 
Bunamanın en sık görülen türü alzeimer üzerinde yapılan araştırmalarda, bu hastalığın görüldüğü kişilerin beyinlerinde, dişeti hastalığı (iltihabı) ile ilişkili bakterilere rastlandığını belirten Dr. Yalçın “Dişeti iltihabına sebep olan bakteriler, beyin dokusuna nüfuz ederek iltihaplanmaya ve beyin dokusunda tahribata sebep olur. Bu yazıya konu olan çalışma, Paganini-Hill ve arkadaşları tarafından, ABD’de çoğu beyaz ırktan ve iyi eğitim almış, 5468 kişinin katılımıyla 1992-2010 yılları arasında gerçekleştirildi. 18 yıl sonunda orijinal gruptaki 1145 kişide bunama tespit edilmiş. Demansın günde 1 ya da daha fazla diş fırçalayan kişilerde belirgin oranda az rastlandığına dikkat çekilmiştir” şeklinde konuştu.
Kaynak:bugun.com.tr
Etiketler : Dişleri - fırçalamak - beyne - faydalı -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist