Domuz gribi hortladımı ?!

Filistin’de domuz gribi sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 14’e yükseldiği bildirildi. Auynı virüs bir kaç gün önce de bir kaç Avrupa ülkesinde görülmüştü.

22-01-2013 09:36

Haberler » Salgın Hastalıklar


 
 
Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Tarif Aşur tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nablus'ta bir çocuk ve bir kadının daha 'domuz gribi' olarak adlandırılan H1N1 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.
 
 
 
Açıklamada, kış mevsiminin başlamasından bu yana 385 domuz gribi vakası ile karşılaşıldığı, son 24 saatte ölen iki kişiyle beraber ölü sayısının 14'e yükseldiği kaydedildi.
 
 
 
Öte yandan Filistin Halk Sağlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Esad Ramlavi, Sağlık Bakanlığı'nın, hastalığın yayılma riskini ortadan kaldırmak için gerekli tüm önlemlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliği ile alındığını ifade etti.
 
 
 
İlk olarak 2009 yılında Meksika'da ortaya çıkan 'H1N1 ' virüsü, kısa sürede dünya genelinde 200'ün üzerinde ülkede yayılarak binlerce insanın ölümüne yol açmıştı.HABER1
 
Norveç'te Kasım ayından bu yana domuz gribine yakalandığı tespit edilenlerin sayısı 70'e yükseldi.
Hastalık sebebiyle 11 yaşındaki bir çocuğun da hayatını kaybetmesi üzerine çok sayıda insan aşı yaptırmak üzere sağlık merkezlerine akın etti.
 
Norveç Sağlık Bakanı Jonas Gahr Støre ise salgının endişe verici boyutta olmadığını belirtti. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü ise yılda ortalama bin kişinin farklı grip türleri sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
Domuz gribi Fransa'ya geri döndü. Fransa'nın Villaz şehrinde bulunan Le Château de Bon Attrait rehabilitasyon kliniğinde 35 hastada H1N1 virüsüne rastlandığı belirtildi.
 
Etiketler : Domuz - gribi - hortladımı - ?! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist