Eklemleri ağrıtan 8 neden

Günlük hayatta eklem ağrılarından hayatlarının herhangi bir döneminde yakınmayan yok gibi.

14-02-2013 18:28

Haberler » Kemik Hastalıkları


Ancak ağrıya neden olabilecek problemlerin romatizmal hastalıklara göre dağılımı farklılık gösterebiliyor. Her 9 kadına karşılık bir erkekte görülüyor.
 
Zaman zaman da olsa kolu, dizi, sırtı, beli ağrımayan insan kalmadı gibi. Eklem şikayetlerinin her yaş grubunda görülebilmekle beraber kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek bir oranda seyrettiğine dikkat çeken Dr. Ahmet Uslu, "Bunda fazla kilolar, hareketsiz bir yaşam sürdürmek ve hormon kaynaklı nedenler etkili oluyor" dedi.
 
Dr. Uslu, eklem ağrılarını tetikleyen başlıca 8 nedeni şöyle sıraladı:
 
1-Soğuk hava.
2-Proteinden zengin beslenme.
3-Bilinçsiz egzersiz yapma.
4-Eklemleri zorlayıcı hareketler yapma ve ağır kaldırma.
5- Düşme ve çarpma.
6- Kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç seçimi.
7-Düzensiz beslenme ve uyku düzeni bozukluğu.
8-Depresyon.
 
BİRBİRİNE KARIŞAN İKİ HASTALIK
 
Halk arasında eklemlerde ağrıya neden olan her ağrı romatizma, iltihaplı ve iltihapsız romatizma, yumuşak doku romatizması, omurga romatizması gibi isimlerle anılıyor. Oysa 'artroz' ve 'artrit' birbirinden farklı iki hastalık. Bu hastalıkların farkını anlatan Dr. Uslu, şu bilgileri verdi:
 
ARTROZ: Eklem kıkırdaklarındaki harabiyete bağlı olarak çoğu zaman yaşlılık, travma, zorlama gibi nedenlerle oluşuyor.
 
ARTRİT: Yani iltihaplı romatizma ise metabolizma bozuklukları, bağışıklık sisteminden kaynaklanan nedenler gelişiyor.
 
KIŞIN DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
 
Eklem ağrılarıyla ilgili olarak bu iki hastalığın karıştırılmasının dışında, hastalığın genetik olup olmadığı, en çok hangi mevsimde görüldüğü de çok merak ediliyor. Eklem ağrılarının kış aylarında daha sık görüldüğünü belirten Dr. Ahmet Uslu, "Sebebi çok net olmamakla beraber soğuğa bağlı damarlarda oluşan spazm dokulara daha az kan ve dolayısı ile oksijen gitmesine neden oluyor. Soğuk günlerdeki hava basıncı değişiklikleri de eklemlerde ağrılara neden olabilir" diye konuştu.
 
GENETİK YATKINLIK VAR
 
Romatizmal hastalıklara bağlı eklem ağrılarının görülmesinde genetik yatkınlık bulunduğunu ve bu durumda romatizmal hastalıkların görülebilme ihtimalinin arttığını ifade eden Dr. Ahmet Uslu, "Örneğin en sık görülen romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit hastası bir bireyin, akrabalarında bu hastalığın görülme sıklığı yüzde 1-2 oranında iken, aynı yumurta ikizlerinde, ikizlerden birinde romatizma varsa diğerinde romatizma gelişme ihtimalinin yüzde 15-20 düzeyinde oluyor" bilgisini paylaştı.
 
SIK KULLANILAN EKLEMLERDE GÖRÜLÜYOR
 
Eklem ağrılarının çok da, sık kullanılan eklemlerde görüldüğüne değinen Dr. Ahmet Uslu, romatizmal kaynaklı ağrılarda tutulan eklemin yeri, sayısı, ağrının süresi gibi bulguların romatizmal hastalıkla ilgili ipuçları vererek, tanı açısından yol gösterici olduğunu belirtti. Örneğin ğut atağına bağlı eklem ağrısı çoğunlukla sadece ayak başparmağını tutabilirken romatoid artrit hastalığında, ağrılar el, el bileği ve el parmak eklemlerini de etkiliyor. Ya da bel ağrısı ve sabah tutukluğu tarif ediyorsa ankliozan spondilit hastası olabiliyor.
 
SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ 
Etiketler : Eklemleri - ağrıtan - 8 - neden -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist