En iyi zayıflama yöntemi

Günümüzde zayıflamayla ilgili önerilerin ardı arkası kesilmezken, Amerika'da gerçekleştirilen son bir araştırma, tüm diyetlerin pabucunu dama atacak bir sonuç verdi.

15-02-2012 01:30

Haberler » Diyet ve Zayıflama


 

Zayıflamak için en iyi öneriler, bir haftada ya da bir ayda şu kadar kilo nasıl verilir, verdiğiniz kiloları yeniden almayın, her zaman zayıf kalmanın püf noktaları…

Günümüzde zayıflamayla ilgili önerilerin ardı arkası kesilmiyor. Bir gün yağsızı diğer gün karbonhidratsızı, durmadan yeni diyet türleri geliştiriliyor. İnsanların zayıflama sevdası dev bir pazar oluşturdu.

Fakat Amerika’da gerçekleştirilen son bir araştırma, şimdi tüm bu diyetlerin pabucunu dama atacak sonuç verdi. Pennington Biyotıp Araştırmaları Merkezi’nde (Louisiana) George Bray ve ekibi, disiplinli bir şekilde daha az kalori almak lazım ve diyetin türü değil, diyete uymak önemli diyor (American Journal of Clinicial Nutrition).

Ekip, yüzlerce kişi tarafından denenen dört diyeti karşılaştırdı. Tüm diyetler kişilerin normalden 750 kalori daha az almalarına dayanıyordu. Altı ay sonra yapılan kontrollerde, katılımcıların ortalama olarak 4.1 kilo yağ ve diğer beden kitlesinden de 2.3 kilo verdikleri görülmüş. İki yıl sonra gerçi birkaç kilo geri alınmıştı. Ama yine de 3.6 kiloluk bir kilo kaybı (bunun 1.4 kilosu karın yağı) söz konusuydu. Bu başarıyla rağmen diyetler arasında kazanan yok. Devam edildiği taktirde hepsi aşağı yukarı aynı etkiyi yapıyor. Bir kişinin hangi diyeti yapacağı damak zevkine kalmış. Kimi daha az yağlı kimiyse daha az karbonhidratlı diyeti tercih edebilir.

Ama önemli olan daha az yiyip bu kuralı sürdürmek. Daha az yemek, diyetinin ne kadar etkili olduğu aslında yirmi yılı aşkın bir süre devam eden bir araştırmayla 2009 yılında açıklanmıştı. Daha az yiyen maymunlar, daha uzun süre formda kaldıkları gibi aralarında kanser, diyabet 2 veya kalp-dolaşım hastalıklarına yakalananların sayısı da diğerlerine göre daha azdı. Her şeyi bol bol tüketen maymunlar ise daha yaşlı görünüyordu.

cumhuriyet.com.tr

Etiketler : En - iyi - zayıflama - yöntemi -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist