Erkekler kısırlaşıyor!

Her 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olmakta zorlanıyor.

01-08-2012 18:26

Haberler » Erkek Sağlığı


 Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 40'ında ise sorun erkekten kaynaklanıyor
Erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor. Uzmanlara göre, çevresel ve kimyasal etkenlerin gün geçtikçe artması erkek kısırlığındaki artışı da beraberinde getiriyor. Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, tüm dünyada erkek kısırlığının yıldan yıla arttığını söylüyor.
“Türkiye'de erkek kısırlığı artık konuşulabilir hale gelmiştir” diyen Dr. Özörnek, bazı yöresel faktörlere de dikkat çekiyor. Dr. Özörnek, yöresel faktörlere örnek olarak Karadeniz Bölgesi’ni gösteriyor ve “Araştırmalarla desteklenmese de Çernobil felaketi sebebiyle erkek kısırlığının Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olduğunu gözlemlemekteyiz” diyor.
ERKEK KISIRLIĞI BELİRTİ VERMİYOR
Dr. Hakan Özörnek, idrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirtiyor. Kesin tanının iki ile yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle verilebildiğini söylüyor. Ancak Dr. Özörnek, spermin sayısı kadar hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğunun unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.
TEDAVİ SEÇENEKLERİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
Dr. Özörnek, erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildiğini, hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansının doğduğunu hatırlatıyor. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden birinin de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikosel olduğunu söylüyor. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak Özörnek, bu operasyonun sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmediğinin ve tüp bebek tedavisi gerektiğinin altını çiziyor.
Dr. Özörnek’e göre; azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yöntemi tercih ediliyor.
HİÇ SPERMİ OLMAYAN BABA OLABİLİR Mİ?
Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklere de baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün.
 
 
posta.com.tr
Etiketler : Erkekler - kısırlaşıyor! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist