Erkeklere Düşman Ürünlere Dikkat!

İnsanların günlük hayatının her alanında kullandığı kimyasallar, erkek ırkının devamını tehdit ediyor. Araştırmalarda deterjan ve şampuan atık sularında beslenen erkek balıkların zamanla dişiye dönüştüğü ortaya çıktı.

14-05-2012 03:04

Haberler » Erkek SağlığıTakvim'in haberine göre; ED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Canberk Kızılkaya deterjan, şampuan, plastik atık sularında beslediği erkek lepistes balıklarının zaman içinde dişi balıklara dönüştüğünü ortaya koydu. Kızılkaya, yaptığı açıklamada, modern kimyasalların çoğunun vücutta dişi cinsel hormonu östrojenin etkilerini taklit ettiklerini anlattı. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında finale kalan projesinde, östrojen hormonunun erkek lepistes balıkları üzerindeki etkilerini balıklara zarar vermeden gözlemlediğini bildirdi.
DURUM ÇOK CİDDİ
Doğada dişi lepistes balıklarının renksiz ve solgun, erkek lepisteslerin ise parlak renklerde göründüğünü dile getiren Kızılkaya, erkek balıkların bazı durumlarda cinsiyetlerinin değişebildiğini göstermek için üç deney yaptı. İlk deneyinde erkek balıkların yemlerine 42 gün boyunca östrojen hormonu veren Kızılkaya, erkek balıkların dişi görünümüne benzer hale geldiğini, yani soluk ve renksiz göründüklerini aktardı. İkinci deneyinde balıkları kimyasal atık sularda besleyen Kızılkaya, bu balıkların da dişileştiğini gözlemledi. Üçüncü deneyinde de günlük hayatta kullanılan plastikleri kaynatarak balıkları bu suda besleyen Kızılkaya yine aynı sonuca ulaştı. Kızılkaya, cinsiyet değişimini tetikleyen asıl önemli unsurun insanların günlük hayatının her alanında kullandığı ve vücutta östrojenle aynı etkiyi yaratan kimyasallar olduğunu bildirdi. Genç adam bu kimyasalların zamanla erkek vücudundaki kadın hormon oranının artırdığını kaydetti.
LEPİSTESLER DİŞİLEŞTİ
Lise öğrencisi Canberk Kızılkaya'nın üzerinde çalıştığı lepistes cinsi balıkların erkekleri dişilerine göre canlı renklere sahip oluyor. Kuyrukları kabarık olan erkek balıkların karınlarının altında birde çıkıntı bulunuyor. Kızılkaya üç farklı ortam üzerinde yaptığı araştırmada erkek balıkların bu özellikleri kaybederek dişileştiğini ispatladı.
Aktifhaber.com
 

Etiketler : Erkeklere - Düşman - Ürünlere - Dikkat! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist