Futbolcuları bekleyen risk

Topa sık sık kafa vuruşu yapan futbolcular uzun vadede beyin hasarı riskiyle karşı karşıya.

06-12-2011 03:17

Haberler » Sporcu Sağlığı


ABD'de bilimadamları, topa sık sık kafa vuruşu yapan futbolcuların uzun vadede beyin hasarı riskiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde yürütülen bir araştırma, her hafta oynanan maçlarda en az 20 kez ve yılda yaklaşık bin kez kafa vuruşu yapan futbolcuların tehlike altında olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma sırasında sinir ve beyin dokularının incelenmesine olanak tanıyan difüzyon tensör görüntüleme (DTG) yöntemi kullanılarak çocukluğundan beri düzenli aralıklarla futbol oynayan 32 amatör oyuncunun beyin taramaları çekildi.

En fazla kafa vuruşu yapan oyuncuların beynindeki beyaz maddede çok sayıda hasarlı sinir hücresi (akson) saptandı.

Bilimadamları, aksonların çevresinde su moleküllerinin ne kadar kolay hareket ettiğini ölçerek fraksiyonel anizotropi düzeyini de belirlendi.

Daha önce yapılan araştırmalar, travmatik beyin hasarı geçiren hastalarda düşük fraksiyonel anizotropi düzeyinin beyin sorunlarıyla bağlantılı olduğunu göstermişti.

Her bir kafa vuruşunun yumruk etkisi yaptığına dikkat çeken bilimadamları, oyuncuların beyninde beyin sarsıntısı geçiren hastalarda görülen türden hasara rastlandığını kaydetti.

Hasarın, bellek, dikkat, planlama yeteneği ve hatta görme ile ilgili sorunlara yol açan beyin değişikliklerine yol açtığı da belirlendi.

Profesyonel futbol maçları sırasında topun saatteki hızının 110 kilometreye kadar çıkabildiğini belirten araştırmacılar, topa birkaç kez kafayla vurmanın beyindeki sinir dokularını zedelemeyeceğini, ancak sürekli kafa vuruşu yapmanın beyin hücrelerinin dejenerasyonuna yol açabilecek bir tepki zincirini başlatabileceği uyarısında bulundu.

"Radiological Society of North America" adlı bilim dergisinin Aralık ayı sayısında yayımlanacak olan araştırma, kafa vuruşunun beynin özellikle beş bölgesinde hasara neden olduğunu gösterdi.

Bilimadamları, İngiliz futbolcu Jeff Astle'nin ölümüne de kafa vuruşlarının neden olduğu beyin hasarının yol açtığına inanıyor.

2002 yılında 59 yaşında yaşamını yitiren Astle, yıllarca West Bromwich Albion'da futbol oynadıktan sonra dejeneratif bir beyin hastalığı sonucu yaşamını yitirmişti

gercekgundem.com

Etiketler : Futbolcuları - bekleyen - risk -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist