Gece bakımı için ipuçlarını

Uyurken Güzelleşmenin Yolları

29-03-2013 19:03

Haberler » Kişisel Bakım


 
Harika bir uyku çektikten sonraki sabahlarda ne kadar güzel ve taze göründüğünüzü siz de fark ettiniz, mutlaka. Gerçekten de iyi bir uykunun etkisi en iyi kozmetiklerle bile kıyaslanamaz. Uykudan maksimum faydayı sağlamaksa elinizde; cildin geceleri kendi kendisini yenilediğini keşfeden uzmanlar, doğru ürünlerle bu sürece katkıda bulunmanın mümkün olduğunu ifade ediyorlar. Dermatoloji uzmanlarının verdiği bilgiye göre, saat 22.30 civarı, ciltteki mikrosirkülasyon (kılcal damarlardaki kan dolaşımı) artıyor, cilt daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor ve dokularını tamir etmeye çalışıyor. İşte bu nedenle bu saatlerde mutlaka cildin iyice temizlenmiş olması gerekiyor. Saat 23.30’da ise hücrelerin yenilenme süreci başlıyor, bu saatlerde sürülmüş olan iyi bir gece kremi bu işlemi daha da hızlandırıyor.
 
Gece bakımı sadece yüz ve dekolte için değil, saçlar hatta el ve ayaklar için de öneriliyor: Uyurken güzelleşmeye karar verenler, tepeden tırnağa gece bakımı için ipuçlarını haberin devamında bulacaklar.
 
Yatmadan önce bakım alışkanlık olmalı
 
Gece bakımı çok önemli, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için: Yatmadan önce yapılacak ilk iş yüzünüzü ve dekoltenizi, cilt tipinize uygun bir temizleyici ürünle temizlemek. Ardından yine cildinize uygun bir tonikle gözenekleri sıkılaştırmalısınız. Gece kremi seçerken aklınızda bulunması gerekense, retinol, C ve E vitamini, antioksidan içeren ürünlerin gece bakımı için oldukça uygun olduğu.
 
Saçlar için canlandıran gece maskeleri
 
Gün boyunca, güneş ışınlarından, rüzgâr ve tozdan, deniz ve havuz suyundan etkilenen ve cansızlaşan saçlarınızı parlatmanın tam zamanı. Tıpkı cildiniz gibi, saçlarınız da, bakım ürünlerindeki amino asit ve vitaminlerden maksimum faydayı bu saatlerde sağlıyor. Gece bakımı için, özel olarak üretilen ürünleri de kullanabilirsiniz.
 
Gözler için nazik ürünler
 
Tüm yüzde en hassas cilde göz çevresi sahip. Bu nedenle dış etkenlerden çok etkilenen ve yüzün diğer kısımlarına kıyasla çok daha çabuk yaşlanan hassas göz çevresi, hasas bir bakım gerektirir. Özellikle, dolaşım sorunu nedeniyle göz çevresinde koyu halkalara sahip olanlar için uyku daha fazla önem taşır. Yüzünüz için olduğu gibi, gözlerin için de maskeleri gece uyumadan önce uygulayabilirsiniz. Yoğun bakım yapan gözaltı bantları da uyku boyunca kullanılabilir.
 
Eller, ayaklar ve vücut
 
Eller ve ayaklar kurumuya en fazla eğilimli bölgelerden. Uygulayacağınız maskeler sayesinde inatçı bölgelerle kolaylıkla savaşabilirsiniz. İşte size pratik bir öneri: el, ayak ya da vücut kreminden ellerinize ve ayaklarınıza bol miktarda sürün. Ardından pamuklu bir çorap ve bir çift pamuklu eldiven giyin ve bırakın bunlar gece boyunca üzerinizde kalsın. Sabah kalktığınızda ne kadar yumuşak olduklarına inanamayacaksınız.
 
Milliyet
 
Etiketler : Gece - bakımı - için - ipuçlarını -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist