Giyilebilir batarya geliyor

Tabiat taklit edilerek, sanat veya bilim sahasında üretilmiş her türlü araç ve cihaz, biyomimetikin ilgi alanına girer. Sun'î vitamin ve antibiyotik sentezleri, robotik görme ve işitme, navigasyon sistemleri, sun'î sinir ağları (neural network) gibi birçok biyomimetik uygulama hayata geçirilmiştir.

12-05-2011 02:37

Haberler » Teknoloji ve Sağlık


 

YENİ BİR BİYOMİMETİK UYGULAMA: GİYİLEBİLİR BATARYA

Günümüzde nanoteknoloji, robotik, medikal endüstri ve sun'î zekâ gibi sahalarda elde edilen gelişmeler, biyomimetikin sahasını daha da genişletmektedir. Canlı vücudunda hastalık sebebi bakteri ve virüsleri bulup tahrip eden 'nanorobot antibody' (savaşçı nanorobot) ile bitki çekirdeği, döllenmiş yumurta veya embriyo içine yerleştirilmesiyle canlının gelişmesine bağlı büyüyüp gelişen 'mikro çip' bunların en ilgi çekici olanlarından sadece ikisidir. Bu iki uygulama şu ân itibariyle birer hedef durumundadır. Bu örneklerde görüldüğü gibi biyomimetik, tabiattaki işleyişi ve bu işleyişte yer alan araçları taklit etme gayretindedir. Bu taklitler aslına ne kadar uygun olursa, elde edilen neticeler de insan ve tabiat ile o kadar barışık olacaktır.

Amerikan Fizik Enstitüsü'nün çıkardığı Applied Physics Letters dergisinin son sayısında, 'giyilebilir batarya' şeklinde isimlendirilebilecek bir uygulama duyuruldu. Esnek bir film görünüşündeki malzeme, esneyen bir satha (meselâ kasılıp gevşeyen kas üzerine veya hareket ettikçe şekil değiştiren elbise üzerine) tam temas ettirildiğinde sathın esnemesiyle enerji üretebiliyor. Ucuz maliyeti, hafiflik ve basitliği ile yakın gelecekte giyilebilir elektronik devrelerin enerji ihtiyacını karşılayacak bu buluş, şimdiye kadar bu yönde yapılan çalışmaların en verimlisi olarak öne çıkıyor.


Yumuşak üreteç" şeklinde tercüme edilebilecek "soft generator" isimli batarya, son zamanlarda birbirinden farklı birçok araştırma alanında kullanılan dielektrik elastomer kullanılarak elde edilmiş. Elâstik ve polimer (bir plâstik çeşidi) kelimelerinden türetilmiş elastomer, yalıtanlık hususiyeti ile bir kapasitör -yani elektrik depolayan malzeme- olarak çalışıyor. Elâstik yapı eğilip büküldükçe bir potansiyel farkı oluşuyor, bu da enerji olarak kapasitör yapısında depolanıyor. Arasında gres yağı bulunan ve bildiğimiz lâstik malzemeye çok benzeyen plâstik membranlar (ince zar), bir çerçeveye monte ediliyor, zarlardan alınan uçlar membranlar esnedikçe bir potansiyel farkı -yani enerji- sunuyor. Bu gelişme ile belki bir süre sonra, enerji üreten elbiseler giyecek veya film şeklindeki bataryaları, kullandığımız elektronik cihazlara enerji sağlamak üzere elbiselerimize yapıştıracağız.

İ.H. İhsanoğlu- Y. Demir- S.R. Sayın
 

Etiketler : Giyilebilir - batarya - geliyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist