Göz sinirleri zayıflarsa

Körlüğe kadar giden glokomdan korunmak için 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunuzu ölçtürmeniz gerekiyor

12-06-2009 16:51

Haberler » Göz Sağlığı


HALK arasında göz tansiyonu olarak bilinen Glokom tedavi edilmediği taktirde körlüğe yol açabilecek kadar sinsi ilerleyen bir hastalık olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar Türkiye de yaklaşık 2 milyon kişinin göz tansiyonu riski taşıdığını ortaya koyuyor. İşin en çarpıcı yanı ise bu 2 milyon kişinin yalnızca %5 i göz tansiyonu hastası olduğunun farkında.
GÖZ SİNİRLERİ ZAYIFLARSA
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik glokomun önemine dikkat çekerek "Glokomdan korunmak için 40 yaşından sonra mutlaka yılda bir kez göz tansiyonunuzu ölçtürün" çağrısında bulundu.
Halk arasında göz tansiyonu adıyla da bilinen glokom, göz içi basıncının yüksek seyretmesi ve  göz sinirlerinin zayıflaması sonucu, tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilen yaygın bir göz hastalığı.
Glokom hastalığının halk arasında fazla bilinmediğini hatta glokom hastalarının bile kendi hastalıkları, tedavisi ve olası riskleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını dile getiren Dr. Tamçelik, "Glokomda önleyici bakım ve düzenli tedavinin körlüğe yol açan komplikasyonları önleyebileceği göz önüne alınırsa, toplumdaki bilgi ve bilinç eksikliği endişe verici. Sağlık çalışanları ve Türk OftalmoGlokom sinsi şekilde seyretmesiyle ve hemen hemen hiçbir belirti vermeden çevreden merkeze doğru bir görme kaybı yaratabiliyor. Bazı hastalarda baş ağrısı, gözde ışık halleri ve bazı bölgeleri görememe gibi şikayetlerle kendini gösterebilen glokom, bazı hastalarda da belirgin görme kaybı olana kadar kendini saklayabiliyor. Glokomun bilinen bir nedeni olmadığını ve ancak göz tansiyonu ölçümüyle edilebildiğini de belirten Dr.
Tamçelik şunları söyledi: "Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüş olmadığından erken tanı çok önemlidir.
Glokom yıllar içinde yavaş yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır.

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN

Bu yüzden çoğu kişi ancak iş işten geçtikten sonra hastalığın farkına varıyor.
Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye de de belirlenemeyen ve risk altında çok sayıda glokom hastası olduğunu düşünüyoruz. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gibi hastalık Türk toplumu tarafından yeterince bilinmiyor.
Hastalar bir şeyler hissetmeye başladıklarında ise tedavi için çoğu zaman geç kalınmış oluyor. Göz tansiyonunun kötü sonuçları ancak erken tanı ve doğru ve düzenli tedavi ile engellenebilir.
40 yaşından sonra herkesin yılda bir kez gözlerini glokom açısından muayene ettirmesini öneriyoruz."

KİMLER RİSK ALTINDA?


Prof. Dr. Tamçelik, göz tansiyonu normalden yüksek olan kişilerin, ailesinde ve yakın akrabalarında glokom hastalığı bulunanların, yüksek miyop veya hipermetrop kusuru olanların, göz yaralanması geçirenlerin, kortizonlu ilaç kullananların, şeker ve migren hastalarının glokom riski altında oluğuna dikkat çekti.
Glokomun neden olduğu hasarın geri dönüşünün olmadığını, ancak düzenli tedavi ile kontrol altında tutulabileceğini de hatırlatan Tamçelik, "Glokom tedavisinde göz içi basıncının düşürülmesi olmazsa olmaz kabul edilir.
Ancak son yapılan çalışmalar glokom tedavisinde sadece göz içi basıncını düşürmenin yeterli olmadığını ve göze giden kan damarlarının da beslenmesinin şart olduğunu ortaya çıkardı.
Şanslıyız ki, günümüzde aynı anda hem güçlü bir şekilde göz tansiyonunu düşüren hem de göze giden kan akımını arttırarak gözün beslenmesini sağlayan ilaçlar var" dedi.

Güneş

Etiketler : Göz - sinirleri - zayıflarsa -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist