Gündelik yaşantımızdaki kullandıklarımıza dikkat.

Şampuan,saç boyası, tıraş jeli makyaj malzemesinin, detarjan ve sentetik kumaşların erkekleri kadısılaştıdığını. Kadınlarında erkeksileştirdiğini biliyormuydunuz.

21-03-2009 22:37

Haberler » Sağlıklı Yaşam


Metroseksüel olmak son yılların en çok konuşulan konularından biri . Bakımlı erkekler için kullanılan bu tabirden sonra daha çok tartışılacak bir kavramla karşı karşıyayız : Femisation , yani erkeklerin kimyasallar sebebiyle kadınsılaşması . Tam tersi durumu ifade eden bir kelime daha var : Masculinisation , yani kiınvasallar sebebiyle kadınların erkeksileşmesi . Ama konumuz bu kavramlar değil .

Hem erkeklere hem de kadınlara kötü bir haberimiz var : Yaklaşık 20 yıldır kimyasalların insan ve hayvanlar üzerindeki etkisini araştıran İngiliz . Chem Trust Vakfı internet sitesinde yayınladı } ' ! raporla , kimyasalların cinsiyet kargaşasına yol açtığını açıkladı . WWF . Greenpeace gibi uluslararası örgütlerin ve İngiltere ' den birçok hayırseverin maddi destek sağladığı vakfın elde elliği bulgular şampuandan tıraş jeline , makyaj malzemelerinden sentetik kumaşlara kadar günlük hayatta çok sık kullanılan ürünlerdeki kimyasalların cinsiyetlerde karmaşaya sebep olduğunu tespit etmiş .

Son yıllarda erkek bebek sayısının azalmasının sebebi de kimyasallara bağlanıyor . Çünkü erkek bebekler , anne karnındayken çevre kirliliğinden kız bebeklere göre daha çok etkileniyor . Erkek bebek lerin sağlıklı doğum şansı kızlara göre da ha az . Fakat kız ya da erkek faik etmiyor ; yeni nesil anne adaylarının çok sayıda düşük yapmasının sebebi de bu kimyasallar .

Doğum oranının düşüklüğü yalnızca yoğun kimyasallara maruz kalan modem insanların problemi değil . Kuşlar ve balıklar da bundan muzdarip . Onlarda da doğurganlık oranı azaldığı gibi . yeni nesil kuş ve balıklarda cinsiyet karmaşası var . Dişilik özellikleri gösteren erkek balıklar veya erkeklik özelliği gösteren dişi kuşlar gibi . Tıpta buna bermafrodit yani ara cinsiyet formu deniyor .

Bilim adamlarının 1990 ' lardan beri yaptığı bu çalışmalar gösteriyor ki . hayata miza giren kimyasallar , hava ve su kirliliği , kanser , davranış bozukluğu ve kadınlarda düşük yapmaya sebep oluyor .

Üreme sağlığını olumsuz , etkileyen kimyasallar erkeklerde sperm sayısını , kadınlarda yumurtlama oranını azaltıyor . Şampuanlardan kozmetiklere , deterjanlardan sentetik halılara , su geçirmeyen ve leke tutmayan kumaşlardan bilgisayar ve TV ' lere kadar kimyasalların olduğu her türlü obje . insan sağlığını işte böyle olumsuz etkiliyor . Hayatımızı kolaylaştırmak , yaşam kalitemizi artırmak için çıkan ürünlerin bize yine de bir katkısı var ; ama hiçbir şeyden haberi olmayan canlıları olumsuz etkilemesi daha da korkutucu . Çünkü Avrupa ' da büyük kentlerin içinden geçen nehirlerde yaşayan canlılarda femisation ve masculinisation vakalarına çok sık rastlanıyor .

Peki çözüm nedir ?

Temizlikten kozmetiğe kadar hayatımızda daha az kimyasala ver vermek , yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmek , çevre temizliği konusunda da gerçekten duyarlı olmak gerekiyor .

Kadınlar da büyük tehlike altında

Doç . Dr . Selçuk Dağdelen ( Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü ) Kimyasalların oluşturduğu sinsi bir çevre felaketi yaşadığımız gerçek ! Söyle ki . cinsiyet genlerle tayin edilir . Dolayısıyla anne karnına düşüldüğü anda belirli bir cinsiyet şifresi genlerde vardır . Ancak cenin büyürken , hem dişi hem de erkeklik organ taslaklarına sahiptir . Doğuma kadar belli koşullar altında genlerinin belirlediği yönde bir cinsel olgunlaşma tamamlanır , böylece doğumda sağlıklı bir bebek , erkek ya da kız olarak doğar . Genlerin erkek veya dişi yönelimine rağmen , ceninin anne karnında maruz kaldığı bazı koşullarda bebek hem dişi hem de erkeklik organı taslaklarını birlikte olgunlaştırabilir ki ; bu durumda doğacak bebek hermafrodıttir . Suda yasayan canlılar buna daha yatkındır . Saç boyası gibi bazı kozmetik ürünlerin , asıl kadın sağlığını tehdit ettiği , hatta saçlarda erken ve aşırı beyazlamaya dahi yol açtığı bilinmektedir .

Zaman cumartesi

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist