Güzellik için bitkisel çaylar

Bitkisel çayların çoğu uzun süreli doğal cilt programında faydalıdır

26-03-2009 15:19

Haberler » Kişisel Bakım


Altıncık ( marigold çiçeği ) :

Antiseptik , mantara , iltihaba karşı ve iyileştirici . tek başına veya yarı yarıya lavanta veya papatya karışımı ile kullanın .

Papatya çiçeği : Sık sık rahatsız olan cilt için en iyi mantar , iltihap önleyici , temizleyicidir . Çayı göz çevresindeki nazik cilt için özellikle tavsiye edilir .

 Mürver çiçeği : Sıkılaştırıcı , iltihaba karşı etkili , temizleyici .

Lavanta çiçeği : İltihaba karşı , temizleyici , lavanta hafif bir kuruma yapar .

Ihlamur çiçeği : Papatyaya benzer , çok serinleticidir , sıkılaştırıcı , iltihaba karşı etkisi yaşlanan cilt için iyidir .

Ebegümeci : İltihaba karşı , serinletici .

Nane : İyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcıdır .

Biberiye : Antiseptik , havalandırıcı ve canlandırıcı ; kan damarlarında kan dolaşımım artırır , biberiyeyi tek başına veya daha fazla sıkılaştırıcı etki için beyaz civan perçemi ile yarı yarıya karıştırarak kullanın .

Kekik : Güçlü bakteri karşıtı etki . . . Sivilce veya enfekte egzama için cildi yıkamak faydalıdır . Tek başına veya sakinleştirmek , iyileştirmek için papatya veya altncık ile eşit oranlarda kullanın .

Beyaz civan perçemi : Yaşlanan ve hasarlı ciltler için iyi bir temizleyici , sıkılaştırıcı , antiseptiktir .

Çay hazırlamak : 250 mililitre kaynar suya bir büyükçe yemek kaşığı doğranmış kuru ot kullanın . Orta büyüklükte bir kupaya otları ağzına kadar doldurun . Demi 10 dakika bekletin , sıvıyı süzün ve kullanmadan önce soğumaya bırakın . . . Pamuk ile uygulayın ve doğal kurumaya bırakın .

Buz küpleri için çaylar

Bir çayın raf ömrü yaklaşık 12 saattir . Ancak , süzülmüş ve soğumuş çay buz kalıplarında dondurulabilir ve sıkılaştırma nitelikleri vardır . .

Bu küpleri için papatya , lavanta , ıhlamur çiçeği ve biberiye çayları tavsiye edilir . Bazı sulu bitkisel çözeltiler de buz küpleri yapmak için demlenebilir . Her 100 mililitre dinlendirilmiş şişe suyuna bir yemek kaşığı sulu bitkisel çözelti kullanın .

Serinletici ve sulandırıcı etki için küpü direkt olarak cilde , boyna ve kollara sürün .

Kompres için çaylar

Kompresler de iltihaplanmayı serinlettiği gibi kan dolaşımım artırarak , gözenekleri kapatarak cildi sıkılaştırır . özellikle kuru , yaşlanan veya hasarlı cilt için iyidir . Kompres için , iki geniş kaba , iki banyo havlusuna veya pazene ihtiyacınız olacak .

Yukarıda saydığımız kurutulmuş otlarda bir büyükçe yemek kaşığı ve bir yemek kaşığı limon suyunu bir kaba yerleştirin ve üç kupa kaynamış su dökün . 15 dakika demlenmeye bırakın . İkinci kaba bir litre soğuk su ve bir yemek kaşığı sirke dökün , soğutmak için az miktarda buz küpleri ekleyin . Havlulardan birini sıcak çaya batırın ve havluyu yüzünüze sermeden ve bir dakika yüzünüzde bekletmeden önce fazla suyunu sıkın . Birinci havluyu çıkarın ve diğer havluyu hemen soğuk su kabına daldırın . Aynı şekilde yüze uygulayın ve yine bir dakika bekleyin , sıcak ve soğuk kompres işlemini iki kez tekrarlayın . Gözenekleri kapatmak için soğuk kompresle tamamlayın . Gülsuyu ile parmak uçlarınızla teninize hafifçe vurarak bitirin ve doğal kurumaya bırakın .

Şok

Etiketler : Güzellik - için - bitkisel - çaylar - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist