Güzellik kavramı değişiyor.

Artık kapatıcı makyaj ürünleriyle sorunları örtbas etmek yerine içten güzelleşmek mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken beslenmenizde bazı noktaları değiştirmek ve antioksidan destekler almak. İşte önerilerimiz...

22-06-2010 02:00

Haberler » Kişisel Bakım


Düzenli, dengeli beslenme ve bol su içmenin sağlık için yararları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlar ayrıca sağlıklı ve ışıldayan bir cildin de formülü. Çok kötü besleniyor ve düzensiz uyuyorsanız en iyi kremin bile cildinizde sonuç vermesini, mucizeler yaratmasını bekleyemezsiniz.
Ancak şu da bir gerçek ki günlük hayatın yoğunluğu nedeniyle beslenmemize gereken önemi veremiyoruz. Bu da uzun vadede cilt sağlımızın bozulmasına, yanlış beslenme tarzı nedeniyle sivilcelerin oluşmasına sebep oluyor. Oysa cilt için yararlı antioksidan besinlere ağırlık verip bol su içerek cildi içeriden de nemlendirmek mümkün. Tabii cilt dengesini bozan sigara ve alkolden de uzak durmak şartıyla... Hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişikliğin cildinizde yaratacağı farklara inanamayacaksınız.

BESİN TAKVİYELERİ ALIN

Antioksidan etkili vitamin ve mineraller E, C vitamini, beta karoten, çinko ve selenyumdur. Bunun dışında cilde özellikle iyi gelen antioksidan besin takviyeleri almanız mümkün, tabii doktorunuzun tavsiyesiyle, özellikle ilaç kullanıyorsanız bir besin desteğini seçerken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bazı ilaçların besin destekleriyle etkileşime girdiği biliniyor. Aldığınız bir besin desteği, ilacınızın etkisini artırıp azaltabiliyor. Aynı şekilde aldığınız bir ilaç vitamin, mineral veya diğer desteklerin emilimini etkileyebiliyor.
Yaşasın Hayat Kliniği'nden Osman Müftüoğlu Hürriyet gazetesindeki yazısında "Sadece iyi beslenmek yeterli mi? Yoksa cilt destekleri de almak mı lazım?" sorusunu şöyle yanıtlıyor: "Biz Yaşasın Hayat Kliniği'nde cilt desteği programlarımızın tümünde kişilere sağlık durumlarına, cinsiyetine, yaşa, cildin mevcut durumuna ve diğer bazı faktörlere dikkat ederek Alfa Lipoik Asit, Asetil L-Carnitin, Omega-3 yağları, Koenzim Q-10, C vitamini, E vitamini, CLA, gibi destekleri sık sık kullanıyoruz. Bunların kullanım formülasyonlarını, dozlarını, sürelerini, zamanlamalarını cildin durumuna göre belirliyoruz. Çoğu zaman likopen içeren sıkılaştırıcılardan, bazen de magnezyum, kalsiyum, çinko gibi minerallerden faydalanıyoruz. Yani belirli bir formülasyon yok. Herkes için ayrı bir destek programı yapmak gerekiyor."

GÜNEŞTEN KORUNUN

Cildinizin neden yaşlandığını, nelerden zarar görüp nelerden hoşlandığını bilirseniz bu sorunu çözmekte ciddi bir zorluk

EĞER KULLANDIĞINIZ BİR İLAÇ VARSA, BESİN DESTEĞİNİ SEÇERKEN SON DERECE DİKKATLİ OLMANIZ GEREKİYOR. ÇÜNKÜ BAZI İLAÇLARIN BESİN DESTEKLERİYLE ETKİLEŞİME GİRDİĞİ BİLİNİYOR.

 

 

BESLENMENİZE GEREKEN ÖNEMİ VERİN
 Eksik ya da yanlış uygulanan diyetler vücuda verdiği zararın yanı sıra cilt sağlığını da ciddi bir şekilde bozabiliyor. Bu nedenle bilinçli beslenme düzenini ihmal etmemek ve diyetisyene danışmak şart. Sağlıklı bir cilt için antioksidan etkisi fazla olan renkli yiyeceklere ağırlık vermek gerekiyor, örneğin havuç gibi turuncu sebzeler içerdikleri yüksek A vitamini sayesinde ciltteki zarar görmüş kolajen tabakasının yenilenmesini sağlıyorlar. Salatalık, kereviz gibi yüksek kükürt oranına sahip sebzelerse kolajen üretiminde çok büyük öneme sahipler. C vitamini de cilt için çok yararlı. Uzmanlar yüksek C vitaminine sahip koyu yeşil renkli sebzelerin kolajeni yok eden enzimleri etkisiz hale getirme gücüne sahip olduklarını belirtiyorlar.
Ayrıca bu sebzeler cilt dokusuna zarar veren serbest radikalleri de etkisiz hale getiriyorlar. Kırmızı renkli sebzelerin ise doğal bir güneş koruyucu olduğunu biliyor muydunuz? Domatesin içinde bulunan likopen ciltteki kolajen seviyesini yükseltiyor ve güneşe karşı koruyor. Dut, ahududu, böğürtlen ise yine serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltıyor. Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin somon, ton balığı ise cilt hücresini koruyan tabakayı besliyor ve böylece cilt yapısının bozulmadan korunmasını sağlıyor.

SİGARAYI BIRAKIN

Kanser oluşumuna sebep olmasının yanı sıra sigaranın cilde de pek çok zararlı etkileri bulunuyor. Yılda içilen sigara sayısı arttıkça kırışıklık, derinin matlaşması ve grileşmesi de artıyor. Elastik lifler uzun süre güneşte kalınmış gibi kalınlaşıyor ve parçalanıyor. Hatta bu etkiler güneşin etkilediği deri seviyesinden daha derinlerde oluyor. Bunun nedeni ise sigara içenlerde deri damarlarının daralması, sigaranın A vitamini düzeyini azaltması ve DNA yani hücre hasarını artırması olarak özetleniyor. Ayrıca sigara cildin neminin azalmasına neden olarak incelip yaşlanmasına da neden oluyor. Sigara içenlerde yara iyileşmesi bozuluyor ve cilt kanseri riski de iki kat artıyor. Ayrıca sigara da güneş gibi derinin hücrelerinin genetiğini bozarak kanser hücresine dönüşmelerine yol açıyor. İçilen sigara miktarı arttıkça kanser riski de artıyor.

BOL SU İÇİN

Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebiliyor. Vücut sıvısının çok az bir oranda azalması bile hafif yorgunluğa ve odaklanma sorununa sebep olabiliyor. Vücuttaki suyun azalmasına basitçe "dehidrasyon" deniyor. Dehidrasyon cildin de kurumasına ve pul pul dökülmesine sebep oluyor. İşte bu tür durumlarda dışarıdan nemlendirici uygulamak da yeterli olmuyor. Bol su içerek içeriden de cildi beslemek gerekiyor.


Cilt yaşlanmasını hızlandırmak veya yavaşlatmak önemli ölçüde elinizde. Eğer onu çevresel yaşlanmanın etkilerinden koruyabilir, uygun destekleyiciler, yiyecekler ve cilt ürünleriyle kendini yenilemesine yardımcı olabilirseniz çok iyi sonuçlar almanız mümkün olabiliyor. Bu kapsamda güneşe karşı da çok dikkatli olmalısınız. Güneş ışınlarının ciltteki kolajeni parçaladığı ve ileri yaşlarda sarkmalara sebep olduğu bir gerçek. Cilt kanserinde de zararlı UVA ve UVB ışınlarının etkisi önemli. Bu nedenle yaz, kış demeden güneş koruyucu ürün kullanmanız ve güneşten uzak durmanız şart.

Cosmopolitan Fit&Light Yıllık/Dergi   

 

Etiketler : Güzellik - kavramı - değişiyor. - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist