Hamile hemşireye hastanede dayak

Şişli Etfal Hastanesi'nde görev yapan 5 aylık hamile hemşire Necla Çetin, bir hasta yakının saldırısına uğradı.

28-06-2012 00:45

Haberler » Sağlık Turu


Çetin'in, karnına aldığı darbe sonrasında bebeğini kaybetme tehlikesi olduğu belirtildi

Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 5 aylık hamile hemşire Necla Çetin, öğlen saatlerinde kan alması gereken 11 yaşındaki bir hastanın annesi Sema E. tarafından karnından tekmelenmesi nedeniyle, bebeğini düşürme tehlikesi yaşıyor.

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde tedaviye alınan 33 yaşındaki ikinci çocuğuna hamileoan Necla Çetin, "Hasta yakını bana önce küfürlü konuştu. Sonra tokat, ardından da karnıma tekme attı. Hamile olduğumu söylediğimde, ‘Hamile olanın burada ne işi var? dedi" diye konuştu.

Çetin, "Çocuk kan alma bölümünde çalışıyorum. Öğlen saatlerinde 11 yaşlarında oğluyla bir bayan geldi. Çocuk çok ajiteydi. Annesine sakinleştirmesini söyledim. O arada iki hastadan kan aldım. Üçüncü hastanın tüpünü hazırlarken, annesi çocuğu henüz sakinleştirmeden tekrar getirdi. Kan alma bölümüne oturttu. Çocuk sürekli tekme ve yumruk atıyordu. Annesine çocuğu sakinleştirmesini, aksi durumda doktoru ile görüşüp kanı alamayacağımı söyledim. Annesi küfürlü kelimeler kullandı. Annesine tekrar anlattım. ‘Kanı almak zorundaymışım’ diye bana yönelik küfürlü kelimeler konuştu.

Bu sırada personelim odaya geldi. Çocuğu kan alma ünitesinden kaldırmaya çalıştı. Bu sırada anne bana tokat attı. Kan alma ünitesinde oturduğum bölmeden kalktım. Bu sırada personelin diğer tarafından karnıma tekme attı. Kendimi kötü hissettim. Bu sırada arkadaşlar beni bahçeye çıkardı. Bu sırada eşini de çağırıp, bölümdeki meslektaşlarımla tartışmaya devam etmiş. Şikayetçi olacağımı söyleyince eşi kadına; ‘Ben de seni döverim. Hemşire de seni dövmüş gibi şikayetçi olursun’ diye konuşmaları oldu. Aile çok ajiteydi. Şu an bir miktar kanamam var. Artıp artmadığı takip ediliyor. Kanama artarsa bebeğin kalbinin durma riski var. Ölüme kadar gidebilir" dedi.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği sorumlusu Opt. Dr. Sibel Gülova ise, "Ne yazık ki bir sağlık çalışanımıza daha hasta yakını şiddet uyguladı. Özellikle gebe olması bizim için daha önemli. Yaptığımız muayenede hastamızın kanamasının olduğunu saptadık. Sınırlı bir alanda olan kanama bölgesi bebeğin kaybına yol açabilecek bir durum. Bu hem bebek, hem de anne açısından riskli. Bebek açısından beslenemeyeceği için kanamaya bağlı bebeği kaybedebiliriz. Erken bir dönem olduğu için anne karnı dışında yaşaması mümkün olmayan bir süre. Anne açısından da iç kanama sonucu hayati risk oluşturabilir. Olay son derece üzücü. Her kesimdeki şiddet özellikle sağlık çalışanlarını hedef almakta. Sağlık çalışanları olarak var gücümüzle, bütün özverimizle hizmet veriyoruz. Bu tür reaksiyonlarla karşılaşmak bizi son derece üzüyor. Yapılan hizmetin karşılığı bu değil. Bizlerde de psikolojik travma yaratıyor. Umarım son bulur" dedi.

Bu arada hastane özel güvenlik ve polisinin müdahale ettiği saldırgan hasta yakını, ifadesine başvurulmak üzere gözlem altına alındı. Sema E., ifadesi alınmak üzere Şişli Polis Merkezi'ne götürüldü.

DHA


posta.com.tr

Etiketler : Hamile - hemşireye - hastanede - dayak -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist