Hassas noktaları öğrenin Cilt kanserinden korunun

Prof. Dr. Erkan Topuz

30-05-2009 15:33


 Babam (akciğer kanseri. Tavsiyeleriniz nelerdir?
Babam yaklaşık 2 aydır küçük hücreli dışı akciğer kanserli tedavisi görüyor. Kemoterapi uygulamasında Gemzar ve Cisplatin veriliyor. Şimdilik 2 kür yapıldı. Bilgisayarlı tomografi çektirdik. Doktorumuz tümörün yüzde 23 küçüldüğünü söyledi. Bu küçülme ne kadar başarılıdır? Bize tavsiyeleriniz nelerdir? GÜRAY BAYRAKÇI

CEVAP  Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin en önemli sebebi sigaradır.
Sigara içmeyenlerde de görülebilir. Özellikle adeno tipi sigara içmeyen kadınlarda ortaya çıkar. Akciğer kanserinde evreleme çok önemlidir. PET, bilgisayarlı tomografi ve MR tümörün hangi evrede olduğunu göstermede yol göstericidir. Göğüs boşluğuna atlayan tümörler evre 3 A veya B kabul edilir. Tümör göğüs boşluğunu (mediasten) sardığı zaman tedaviye kemoterapiyle başlanır. Çünkü bu dönemde cerrahi girişim olmaz. 2-3 kür sonra tümör belli oranda küçülmüşse radyoterapi artı kemoterapi ya da yalnız radyoterapiyle tedaviye devam edilir. 6 kür kemoterapi şarttır. Son zamanlarda klasik tedavilerin dışında hedefe yönelik tedaviler de kullanüıyor. Klasik tedavilerden sonra nüks varsa ya da tümör yeteri kadar küçülmediyse bu ilaçlar tedaviye eklenir.
Bu ilaçlar yaşam süresini uzatması bakımından faydalıdır. Metastazı olan hastalar evre 4'te kabul edilir. Bu hastalarda da mutlaka tedaviye kemoterapiyle başlanmalı.
Eğer lokal ya da ağrılı lezyonlar veya beyin metastazı varsa radyoterapi devreye girmeli. Hasta kemoterapiden faydalandığı sürece kemoterapiye devam edilmeli.
Yeterince cevap alınmazsa yeni bir kemoterapi denenebilir. Destek tedavisine gelince... Babanıza önerilerim şunlar:

¦ Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde ispat edilmiş en önemli bitkisel yaklaşım astragalus hapıdır.
Doktorunuza danışarak kemoterapi sırasında da bu ilacı kullanabilirsiniz.

¦ Kilo kaybma engel olmak için omega 3 (balık yağı), kemik iliğinizi harekete geçirmek için shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü) kullanm.

¦ İmmün sisteminizde çökme varsa ya da sık grip oluyorsanız maitake, shiitake gibi mantarların haplarını 900-1200 miligrama kadar kullanabilirsiniz.

¦ Her gün 1 bıldırcın yumurtası yiyin.

¦ Kan değerleriniz düşüyorsa haftada 2 kez yağsız et yiyin. Diğer günler balık, hindi ve tavuk tüketmeye çalışın.

¦ Esmer ekmek kabuğu, bulgur ve kimyon tüketin.

¦ Mevsimine göre bütün meyve-sebzeleri yiyebilirsiniz.

¦ Haftada 2 kez yeşil mercimek, bezelye tüketin. Mevsimi geçmeden bezelyeyi kış mevsimi için derin dondurucunuzda saklaym.

¦ Şu mevsimde enginar ve baklaya sofranızda yer açın.

¦ Kemiklerinizi güçlendirmek için bol yoğurt, 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı tüketin.

¦ Beyaz un yerine esmer unu tercih edin.

¦ Kemoterapi sırasında greyfurt ve sarı kantaron otundan uzak durun. Bunlar ilaçların etkileşimini bozar.

¦ Şekerden uzak durun.
Ama her gün 1-2 çorba kaşığı karadut ya da kara üzüm pekmezi ve 1 tatlı kaşığı bal tüketebilirsiniz.
Cilt kanseri vücudun başka bir yerinde çıkar mı?
49 yaşındayım. Sağ göğsümün üst kısmmda, boynumun biraz altında bir sivilce çıktı. Giderek bir siğile benzeyen kitleyi bazen sıktığımda içinden beyaz renkte bir iltihap çıkıyordu.
Bu durumu 1-1.5 yıl hiç önemsemedim.
Daha sonra dermatologa gittim. Doktor, kitlenin alınması gerektiğini söyledi.
Maalesef patolojik sonuç cilt kanseri (skuamöz hücreli karsinom, iyi differansiye) geldi. Cerrahi uçlarda tümör negatif çıktı. Başka bir tedaviye gerek görülmedi. Bu kanser türü ileride vücudumun başka bir bölgesine yayılır mı? MELTEM YILMAZ

CEVAP  Cilt kanserleri 3'e ayrılır.
Malin melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinom. En tehlikelisi malin melanomdur. Diğer ikisi genellikle yaşlılarda, beyaz tenlilerde, güneşe maruz kalanlarda görülür. Hatta meslek hastalığı olarak kabul edilir, çiftçilerde ve kaptanlarda çok sık rastlanır. Skuamöz ve bazal hücreli karsinom'un ilk tedavisi cerrahidir. Tam çıkarılırsa hastalık şifa bulur. Tümörün diğer yerlerde ya da daha önce çıktığı yerde nüks etmesi mümkün. Almanız gereken en önemli önlem, korunmasız güneşe çıkmamaktır, ikinci önlem vücudunuzu nemlendirmektir. Ayrıca sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle beta karotenden zengin gıdalar olan havuç, domates ve koyu yeşil sebzeleri bol tüketin. Sıkı doktor kontrolünde olun. Bu arada vücuttaki bazı noktalar cilt kanserlerine yakalanma konusunda diğer bölgelere göre daha çok risk taşıyor:

¦ Burun: Daha fazla güneşe maruz kaldığı için cilt kanserlerinin önemli bölümü burunda başlar.

¦ Dudaklar: Güneşlenirken dudaklarınıza Tarım Bakanlığı'ndan onaylı bir ürün sürmeyi ihmal etmeyin.

¦ Göğüs, boyun, sırt ve omuzlar: Güneşin en fazla etkilediği yerler olduğu için cilt kanserlerinin önemli bir bölümü bu noktalarda ortaya çıkıyor.

¦ Saç ayrım noktası ve kulak arkası: Güneşin zararlı ışınlarının en çok etkilediği bu bölgeleri de korumayı unutmayın. Şapkasız güneşe çıkmayın.

¦ Avuç içi, ayak tabam: Malin melanom vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Nedeni tam bilinmemekle Dirlikte en tehlikelileri ayak tabanı ve avuç içinde görülür. Ayrıca genital organlar, erkeklerin tıraş bölgeleri ve parmak arasmda sık rastlanır.
Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist