Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığı tedavi edebilmek için öncelikle nedenini ortaya çıkarmak lazım. Basit hıçkırık evde aldığımız basit önlemlerle geçirilebilir. Ama uzun süren ve doktora başvurmayı gerektiren hıçkırıklarda mutlaka nedenin ortaya çıkarılması gerekir.

21-09-2011 16:56

Haberler » Soru - Cevap


Ve bunun tedavisi, aslında nedenin tedavisi şeklindedir. Yani eğer ki bir kişinin karın zarının altında bir apse varsa bu apseyi tedavi etmeden hıçkırığı geçirmek pek mümkün olmaz. Dolayısıyla eğer bir organik neden var ise öncelikle onun tedavi edilmesi gerekir. Psikolojik nedenlerde hıçkırığa yol açabilmektedir. Bu da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bazen kişilere bir mide hortumu oluşturularak midenin uyarılması veya genel anesteziye kadar giden ağır hıçkırık vakaları da mevcuttur.

Hıçkırığın Nedeni Nasıl Anlaşılır
Bize uzun süre ve yaşam kalitesini etkileyen hıçkırık şikayetiyle başvuran hastalarda biz özellikle, öncelikle akciğer tomografisi çekmek isteriz. Çünkü bizim akciğer röntgenin ölü bölge dediğimiz her iki akciğerin arasındaki olaylar örneğin bir tümör veya damar genişlemeleri sıklıkla hıçkırığa yol açabilmektedir. Bunları direk filmde bazen görememekteyiz. Dolayısıyla bir akciğer tomografisi bu durumda çekmek ilk yapılacak işlerden birisidir. Eğer akciğer tomografisinde herhangi bir olay yoksa, karınla ilgili olayların araştırılması bir karın tomografisi çekilmesi veya bir endoskopi yapılması veya ultrason yapılması önerilebilir. Eğer burada da herhangi bir şey yoksa beyinle ilgili bir bozukluk olup olmadığı araştırılması gerekir. Bunun dışında beyin tomografisi ya da beyin emarı çekilmesi gerekebilir.

Sık Hıçkırık Tutan Kişilerde Ne Tür Sorunlar Olabilir
Hıçkırık diyebilirim ki tepeden tırnağa bütün organların uyarılması sonucu ortaya çıkabilen bir reflekstir. Çünkü her ne kadar karın kasının kasılmasıyla ortaya çıkan bir durum olsa da bu kası besleyen sinir değişik organlarla ortak olarak aynı siniri paylaştığı için değişik organların uyarılmasıyla da hıçkırık ortaya çıkabilmektedir. Örneğin beyinle ilgili hadiselerde hıçkırık görebilmeyiz. Beyin tümörlerinde, beyin zarı iltihaplarında hıçkırık ortaya çıkabilmekte. Bunun yanı sıra kulak iltihapları, boğazdaki iltihaplar veya tümörel hadiseler gene hıçkırığa yol açabilmekte. Yemek borusuyla ilgili hadiseler, yemek borusunun iltihapları hıçkırığa yol açabilmekte. Mide ile ilgili iltihabi hadiseler gene hıçkırığa yol açabilmekte. Bağırsakların iltihabı aynı şekilde veya hatta kadın doğumla ilgili olaylar bile yani bir rahim iltihabı bile hıçkırığa yol açabilmektedir. Metbolik hastalıklarda hıçkırığa yol açabilmektedir. Böbrek yetersizliği (üremi), karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gene hıçkırığı uyarabilen hastalıklar arasındadır. Pankreas hastalıkları karın boşluğuna veya dalak büyümeleri veya karın zarının altındaki iltihabı hadiseler, apseler hıçkırığa yol açabilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Nedenleri Nelerdir
Hıçkırık tabiî ki bebeklerde de çok sık görülen bir durumdur, reflekstir. Aslında anne karnındaki bebeklerde bile hıçkırık olduğu ortaya konmuştur. Özellikle gebeliğin son 3 aylık döneminde anne karnında bebekler hıçkırmaya başlarlar aslında. Doğumdan sonra yeni doğmuş bebeklerde hıçkırık çok sık görülen bir durumda. Ve aslında endişe edilecek bir durum değildir. Çünkü hıçkırığın en önemli nedeni midenin aşırı dolması ve hızlı beslenme olduğu için süt emme sonucunda bebeklerde hıçkırık ortaya çıkabilmektedir.

Kesilmeyen Hıçkırık Durumlarında Doktora Görünmeli Miyiz?
Hıçkırık aslında hepimizde olan basit bir reflekstir. Hayatında hiç hıçkırmayan bir insan herhalde yoktur. Ama eğer ki hıçkırık sürekli olarak 48 saatten fazla bir süre devam ediyorsa veya aralıklı olmasına rağmen uzun süre örneğin birkaç ay devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. En ilgili branşlar bu konuda iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları uzmanlarıdır. Çünkü en çok hıçkırığın nedenleri sindirim sistemi veya akciğerlerden kaynaklanmaktadır.
ashlandeagles.com

Etiketler : Hıçkırık - Nasıl - Geçer? -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist