İnsanda görülen hastalık ilk kez hayvanda rastlandı

Sadece insanlarda görülen hastalığa ilk kez hayvanlarda da rastlandı hem de Türkiye'de...

22-06-2010 14:50

Haberler » Hayatın İçinden


İnsanlarda görülen tularemi hastalığına ilk kez bir köpekte rastlanıldı. İnsan ve hayvan sağlığı uzmanları, şahid oldukları olay karşısında büyük şaşkınlık yaşadılar.

2003 yılında 14 kişi de tularemi hastalığının görüldüğü Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Bayat köyünde, bu kez sahipsiz bir av köpeğinin boyun bölgesinde bir kitle oluştu. Bayat Köyü Sağlık Ocağı görevlileri, köpekteki belirtileri fark edilen durumu Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Müdürü Özgür Sekreter'e anlattı. Kısa süreli bir karantinaya alınan köpeğin durumu hakkında Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi veterinerlerine haber verildi. Köpeği inceleyen veteriner hekimler tarafından Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Patoloji laboratuvarı bilgilendirildi. Kemirgenlerin taşıdığı ve insanlarda görülen hastalığın daha önce hiçbir evcil hayvanda insanlar gibi belirti vermediği belirtilen laboratuvardan, evcil hayvanlarda görülmesinin mümkün olmadığı yönünde cevap geldi.

Geniş çaplı araştırma başlatıldı

Bölgede yaygın olarak tularemi hastalığının görüldüğünün belirtilmesi üzerine konuyu araştırma talebini kabul eden Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Patoloji laboratuvarı uzmanları, köpeğin yaralı bölgesinden numune alınmasını istedi. Alınan numunelerde az miktarda da olsa tularemi hastalığına yol açan bakterilere rastlanıldı. Sağlık uzmanlarını şaşırtan bu sonuç nedeniyle geniş çaplı araştırma başlatıldı.

Emine TAŞKIN

İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist