Isınmadan spor yapmayın!

Isınmadan spor yapmak öldürebilir, Yaz mevsiminde spor yapmak, hem kilo vermek hem de zinde kalmak için tercih ediliyor.

16-11-2010 01:23

Haberler » Sporcu SağlığıAncak daha önce spor yapmayıp birdenbire spora başlayanlarda farklı nedenlerle 'sakatlıklar' oluşuyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Metin Uzun, amatör kişilerce yapılan spor sırasında karşılaşılan dört sakatlık nedenini şöyle sıraladı:
*Isınmadan spor yapmak
*Deniz ve havuza atlayarak girmek
*Spor salonunda bilinçsizce uzun zaman geçirmek
*Yüklenme sonucu oluşan kırıklar

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ergun Haliloğlu, fiziki hazırlık yapılmadan halı sahada futbol oynamanın tehlikesine işaret ederek, özellikle 45 yaşın üzerindeki kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Yeterli fiziki hazırlık olmadan yapılan spor ve eforun kalp krizine bağlı ani ölümlere yol açtığını belirten Dr. Haliloğlu, bunun en acı örneklerinin halı sahalarda görülen ölümler olduğunu kaydetti.

Toplum sağlığı açısından düzenli egzersiz ve spor yapılması gerektiğini ancak bunun bilinçli olması gerektiğini dile getiren Dr. Haliloğlu, ?Bilinçsiz spor insan sağlığını riske etmektedir. Bu durum en fazla halı saha futbol maçlarında görülen ani kalp durması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 45 yaş üzeri, spor açısından sorunlu yaşlardır ve bu yaştaki kişilerin 6 ayda bir check-up yaptırmaları gerekir. Kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı olan kişiler ise doktorlarının izin vereceği sporları yapmalıdır? dedi.

Düzensiz egzersiz yapılmadan ve ısınmadan ani efor sarf edilmesi durumunda kalbe ani yükleme yapıldığını dile getiren Dr. Ergun Haliloğlu, ?Bu durumda kalp duvarı kalınlaştırır ve kalbi besleyen damarları sıkıştırır. Hatta ritim bozukluklarına ve kalp durmasına neden olabilir. Spor yapmak sağlık açısından önemlidir ancak bunun bilinçli yapılması gerekir? diye konuştu.

 

timeturk.com
takvim.com.tr

Etiketler : Isınmadan - spor - yapmayın! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist