Kalp krizini gösteren cihaz

Kalp-damar hastalıkları erken dönemde tespit edilebilecek...

23-10-2010 02:39

Haberler » Kalp-Damar Sağlığı


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gürsel Savcı, ''çok sıralı dedektörlü bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı'' sayesinde özellikle kalp-damar hastalıklarının erken dönemde saptanabildiğini ve kalp krizi riskine bağlı ölümlerin azaltılabildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Savcı yazılı açıklamasında, UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında kurulan ''Çok sıralı dedektörlü bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı''nın, kalp-damar hastalıklarının erken teşhisinde büyük kolaylıklar sunduğunu belirtti.

Savcı, koldaki toplardamardan kontrast madde verildikten sonra dönen bir tüpün, her dönüşünde 128 kesit elde etmesiyle oluşan görüntüleme işleminin 7 saniyede tamamlandığına işaret ederek, alınan görüntülerin ayrıntılı biçimde incelenmesiyle en küçük damar hastalıklarını bile başarıyla saptadıklarını vurguladı.

Ailesinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyesinde artış hikayesi bulunan, ''orta derecede'' kalp krizi riski taşıyan kişilerin bu cihazla kalp krizi risklerini öğrenebildiklerini belirten Savcı, şu bilgileri verdi:

''Departmanımıza kurulan BT cihazı, ülkemizdeki en gelişmiş 3-5 cihazdan birisidir ve Bursa'daki en gelişmiş cihaz durumundadır. 'Alet işler, el övünür' diye bir söz vardır. Ancak bu cihazı bilinçli kullanmak da o cihaza sahip olmak kadar önemli. Departmanımızda bu konuda deneyimli iki akademisyen arkadaşımız son derecede başarılı hizmet sunuyor. Bilinçli ve titiz bir teknik kullanılarak son teknoloji ürünü cihazlarla yapılan incelemeler, önceleri mümkün olmayan bazı ayrıntıların ortaya konmasına olanak sağladı. Elde edilen görüntüler bilgisayar sisteminde işlenerek kalp ve damarsal yapılar üç boyutlu olarak inceleniyor. Koroner damarlarda sorun oluşturabilecek tıkayıcı plaklar saptanabildiği gibi, yırtılarak ani kalp krizine yol açabilen ve diğer yöntemlerle saptanması zor olan damar duvarındaki yumuşak plaklar da saptanabiliyor. Ne var ki en son teknolojiye sahip bu cihazın yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkün değil.''

''GELENEKSEL ANJİYOGRAFİYE ALTERNATİF DEĞİL''

Savcı, cihazın, kasıktaki atar damardan girilerek yapılan geleneksel anjiyografiye alternatif gibi algılanmaması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle dedi:

''Kasıktaki atar damardan girilerek yapılan geleneksel anjiyografinin çözümleme yeteneği de yüksektir ve üstelik aynı seansta girişim yapılarak tedavi olanağı da sunabilmektedir. Nitekim, özellikle kalp-damar hastalığı riski fazla olan hastalarda halen tercih edilen bir yöntem. İki yöntemin birbirinin tam alternatifi olarak algılanması, bu nedenle doğru olmaz. Ancak tanısal nedenli yapılan geleneksel anjiyografi sonrasında hastaların 6 saat süreyle kum torbası ile yatakta hareketsiz yatmak zorunda kaldıkları göz önüne alındığında 'çok sıralı dedektörlü BT anjiyografi'nin, tanısal nedenli yapılan geleneksel anjiyografiye alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kalp-damar hastalığı riski orta derecedeki hastalarda tarama amaçlı kullanılması tüm dünyaca kabul gören çağdaş bir tanı yöntemidir ve ülkemizde de benzer uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. Alınan başarılı sonuçlar gösteriyor ki kalp damar hastalıkları BT koroner anjiografi yöntemiyle erken dönemde saptanabiliyor, kalp krizine bağlı erken ölümler azaltılabiliyor.''

Son günlerde basında, bilgisayarlı tomografide hastaların yüksek dozlarda radyasyona maruz kaldığı yönünde haberler yer aldığını da söyleyen Savcı, şunları kaydetti:

''Çok sıralı dedektörlü bilgisayarlı tomografi (BT) cihazları geliştikçe hastaya verdiği radyasyon dozu da azalıyor. Bu cihaz ile hastanın maruz kaldığı radyasyon dozu, geleneksel anjiyografide alınan radyasyondan fazla değildir. Öyle ki hastanın vücut yapısı ve kilosuna göre otomatik doz ayarı yapabilen sistemlerde, görüntüleme süresi de kısa tutulduğunda daha da az radyasyon verildiğini söylemek mümkündür. Kaldı ki verilen radyasyon dozu ile elde edilen tanısal bilginin değerini kıyaslamak doğru olmaz. Belli miktarda radyasyona maruz kalsa da yapılan tanı sayesinde hayatı kurtulan çok hastamız oldu.'' (AA)

 

Etiketler : Kalp - krizini - gösteren - cihaz -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist