Kamboçya'da gizemli virüs

Kamboçya'da ortaya çıkan ve onlarca çocuğun ölümüne neden olan virüsün tanımlanması için ilk ipuçlarının elde edildiği belirtildi.

18-07-2012 00:12

Haberler » Salgın HastalıklarDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Kamboçya Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Nisan'dan itibaren yaşları 3 ila 11 arasında değişen en az 52 çocuk, bilinmeyen bir hastalık yüzünden öldü. Yapılan incelemede kullanılan numunelerin büyük bir bölümünde positiv Enterovirüs 71'e (EV-71) rastlandığı, ölümcül virüsün el, ayak ve dudaklarda hastalığa yol açarak ilerlediği belirtildi.

DSÖ'nün Kamboçya'da çalışan sağlık uzmanı Nima Asgari, bu virüsün genel olarak Asya kıtasında görüldüğünü, Kamboçya'da ise ilk kez ortaya çıktığını bildirerek, virüsün tanımlanmasının önemli ama yetersiz olduğunu söyledi.

Yüksek ateş, solunum yolu sorunlarıyla çocuklar arasında ölümcül tehlikelere yol açan gizemli hastalık hakkında bilgi veren Kamboçya Kentha Bopha Çocuk Hastanesi'nin kurucusu ve hasta çocukların büyük bir kısmını tedavi eden Pediatr Beat Richner, bugüne kadar 64 çocuğun öldüğünü ve aralarından sadece ikisinin hayatta kaldığını bildirdi. AA

aksam.com.tr
 

Etiketler : Kamboçya'da - gizemli - virüs -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist