Kanda trombosit azalması ciddi hastalık nedeni

Prof. Dr. Coşkun Tecimer

02-07-2010 22:07


Kanımda trombositlerin düşük olduğu söylendi. Benim hiçbir şikâyetim yok.
Bunun nedeni nedir ve nasıl tedavi edilir?
- Trombositler kanda pıhtılaşmayı sağlayan ve böylece kanamaları önleyen kan hücreleridir. Diğer iki kan hücresi olan alyuvar ve akyuvarlara göre daha küçük yapılardır. Vücudumuzda bir keşi ya da doku bütünlüğünü bozucu bir travma olduğunda ilk harekete geçen ve pıhtılaşmayı hazırlayan hücreler bunlardır. Kanda milimetreküpte 140 bin ile 440 bin arasında trombosit bulunur. Genellikle miktarları 20 binin altına düşünceye kadar belirti vermezler. Bu oranın da altına düşmeleri durumunda deride küçük noktalar halinde kanama odakları meydana gelir.
Bu kanamalar mide, bağırsak ve boşaltım organları gibi iç organların yüzeylerinde oluşabildiği gibi ileri şekillerinde beyin kanaması bile görülebilir. Karaciğer hastalıkları, dalak büyüklüğü, bazı bağ dokusu hastalıkları, vaskülit denilen damar iltihabıyla giden sistemik hastalıklar, başta viral olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar ve kemik iliği hastalıkları, trombosit azalmasının nedenleri arasındadır. Trombosit azalmasına diğer iki hücre grubu olan alyuvar ve akyuvarların eşlik edip etmemesi, tanıya yardımcı faktörlerdendir. Sadece trombosit eksikliğiyle giden ve başka hiçbir hastalığı bulunamayan vakaların da oldukça yaygın oldukları unutulmamalıdır. Bunun en önemli nedeni trombositlere karşı oluşan antikorlardır. Bu nedenle "immün trombositopenik purpura" olarak isimlendirilir. Bu hastalığın tedavisine karar vermede trombosit sayısı çok önemlidir. Trombosit sayısı belirgin biçimde azalırsa ilk olarak kortizon türü ilaçlarla sayının yükseltilmesine çalışılır.
îlk tedavi sonrası trombosit 30 binin üzerinde kalıyorsa ilaçsız takip edilebilir. Düşme devam ederse dalak çıkarılabilir. Yine yanıt yoksa antikorlar, kemik iliğini uyaran ilaçlar ya da kemoterapide kullanılan nispeten daha hafif ilaçlar uygulanabilir.

Haber Türk Gazetesi

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist