Kanser ağrıları kader değil

Prof. Dr. Erkan Topuz

01-06-2009 23:36


 Annem pankreas kanseri. Ağrıları nasıl geçer?
Annem pankreas kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Doktorlar radyoterapi önerdi. Şiddetli ağrıları olduğu için annem şu anda morfin bantları kullanıyor. Buna rağmen ağrıları dinmedi. Ağrının geçmesi için ne yapmalıyız? ŞEBNEM YILDIZ

CEVAP: Kanserde ağrı, bazen hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Bazen de tedavi sırasında ve kanserin ileri döneminde ortaya çıkabiliyor. Kemik, üreme organları, baş-boyun kanserlerinde ağrının görülme oranı yüzde 80'e kadar çıkıyor. Mide, akciğer, pankreas ve meme kanserlerinde ağrının ortaya çıkma ihtimali yüzde 60-80. Bağırsak ve böbrek kanserlerinde yüzde 40-60 oranda ağrı görülüyor. Lenf bezi kanseri (lenfoma) ve lösemide (kan kanseri) ise yüzde 20 oranında ağrı görülüyor.
Ağrının en önemli sebepleri şunlar:
¦ Tümörün kemik dokusunu, siniri veya kan damarlarını işgal etmesi,
¦ Tümörün sinir köklerine bası yapması, kan damarlarına kadar ilerleyerek damarları tıkaması,
¦ Tümörün büyüyerek mide, bağırsak, safra kanalı gibi içi boş organları tıkaması,
¦ Kanser tedavisine bağlı ağrılar. Özellikle tümörün çıkartılması için yapılan ameliyatlarda o bölgede sinirlerin kesilmesi ağrıya neden olabilir.
Radyoterapi ve kemoterapi bazen ağrının ortadan kalmasını sağlayabildiği gibi bazen de ağrıları yol açabilir.

Ağrı tedavisine gelince...

Günümüzde kuvvetli ağrı kesicilerden sinirlerin uyuşturulmasına kadar pek çok tedavi seçeneğiyle birlikte hastalar neredeyse ağrısız yaşıyor. Özellikle ağrı merkezleri sayesinde kanser nedenli ağrılar yüzde 95 oranında önlenebiliyor. Annenizin durumuna gelince... Pankreasın bulunduğu alanda sinir ağı olduğu için ağrılar dayanılmaz olabilir. Bunun için bir ağrı merkebinden destek almanızda yarar var. Ayrıca lokal radyoterapi de ağrılar üzerinde faydalı olabilir.
Hastamız yumuşak doku kanseri. Tümör sürekli nüks ediyor. Bize tavsiyeleriniz nelerdir?
Hastamız 24 yaşmda. 4 yıl önce Ewing Sarkom teşhisi kondu. Omuz ve kalça kemiklerindeki tümör için 12 kür kemoterapi aldı. Tümörde küçülme oldu. Daha sonra ameliyat edildi. Geçen yıl 2 baldır kemiğinde nüks görüldü. 6 küf kemoterapi ve 10 gün radyoterapi aldı. Bu yıl her iki baldır kaslarında ve kalçasında tümör tespit edilince 10 gün radyoterapi gördü. Hastamız zaman zaman çok acı çekiyor, oturup kalkmakta bile zorlanıyor.
Bize tavsiyeleriniz nelerdir? TÜLAY

 CEVAP  Ewing sarkom daha çok genç yaşlarda gözüken yumuşak doku ve kemikleri tutan bir tür kanserdir. Hastalığın durumuna göre radyoterapi, kemoterapi ye ameliyat birlikte uygulanır. Özellikle kemoterapi son 15 yıldır bu tümörlerde tamamen şifa şansı sağladı. Tümörün yayılımını da göz önünde tutmak lazım.
Tam şifa bulamayanlarda tedavi kemoterapi ve radyoterapiyle devam eder. Sizin hastanıza da bu prosedür uygulanmış. Ağrı için size de bir ağrı merkezine başvurmanızı öneriyorum. Bu arada beslenmeye de dikkat edilmeli.

 Hastanıza önerilerim şunlar:
¦ Kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan zengin olan gıdalara sofranızda yer açın. Özellikle  yoğurt, muz, ananas, kiraz ve karpuz tüketmeyi ihmal etmeyin.
¦ Her gün birer bardak havuç ve domates suyu için.
¦ Kemoterapi gördüğünüz sürece kan tablonuzu dengede tutmak için haftada 1-2 kez kırmızı et yiyin. Haftada 3 kez balık, 1-2 kez de hindi ya da tavuk tüketin.
¦ Her gün 1 tatlı kaşığı çiçek balı ve kan yapması için 1 çorba kaşığı kara üzüm pekmezi yemeye çalışın.
¦ Kemoterapi belli aralıklarla devam edeceği için kan tablonuzu normal tutacak pazı, ıspanak, semizotu, maydanoz gibi yeşilleri bol tüketin.
¦ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiyeye sofranızda yer açın.
¦ C vitamini kullanın.
¦ Kilo kaybınız varsa bol bol meyve suyu içmeye çalışın.
¦ Ewing sarkom en çok akciğere uzak metastaz yapmayı sever. Bu nedenle ilk 3 yıl sıkı kontrol şart.
¦ Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için reishi ve cordyceps mantarı hapı, kemik iliğindeki onarımı sağlamak için de shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü) kullanabilirsiniz.
¦ Kalabalık ortamlardan, yorgunluktan, alkol ve sigaradan, ağır sporlardan, stresten uzak durun.
¦ Kemoterapinin zararlı etkisini en aza indirmek için kemoterapi sırasında günde 8-10 bardak su için. Su içerek vücudunuzda görevini yerine getirmiş olan kemoterapi ilaçlarının size zarar vermeden atılmasını sağlarsınız.
Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist