Kanserden Korunabiliriz

Prof. Dr. Coşkun Tecimer

20-03-2009 07:44


Medyada hemen her gün değişik bir bitkinin kansere iyi geldiğini okuyup izlemekteyiz . Sebze ve meyve yiyerek ve çok farklı alternatif tedaviler uygulayarak kanseri yenmenin mümkün olduğunu anlatan yayınlar oldukça rağbette . Yaşama olumlu bakarak ve sevgiyle kanserden kurtulan hastaların öyküleri gazete sayfalarında bol bol sergilenmekte . Acaba gerçekten öyle mi ?
   Bu noktada iki durumu birbirinden ayırt etmek gerekir : Biri kanserden korunmak , diğeri ise kanser olduktan sonra bunu tedavi etmektir . Bu iki süreç birbirinden çok farklı yaklaşımları içerir . Kanser tedavisinde cerrahi , kemoterapi dediğimiz ilaç tedavileri ve radyoterapi olarak bilinen ışın tedavisi ön planda yer alır .
 Son yıllarda hedefe yönelik tedaviler olarak bilinen antikor tedavileri , küçük moleküllerle kanser hücrelerini durdurmayı amaçlayan yaklaşımlar önem kazanmıştır . İlaçlar ve ışın tedavisi , kanser hücreleri kadar olmasa bile çoğalma yeteneği olan normal hücreleri de etkilemektedir . Bu yüzden yalnızca kanser hücrelerini öldürmeye yönelik seçici tedaviler üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır .
  Kanser olmuş bir hasta için bu denli sofistike tedaviler varken ve bunların etkili olduğu gösterilmişken kanserin bitkilerle ya da sevgiyle yenildiğini söylemek tamamen gayri bilimsel bir yaklaşımdır ve doğru değildir . Bu demek değildir ki kanser tedavisinde beslenme ve ruhsal yaklaşımların önemi yok . Tabii ki var . Ancak bunlar , temel kanser tedavisine yardımcı destek tedavileridir . Kanser tedavisinin alternatifi değil , tamamlayıcısı olabilir . Kemoterapinin ve radyoterapinin yan etkilerini azaltmaya yöneliktir . Yaşantılarımızın niteliğini belirleyen duyduklarımız ve düşündüklerimizdir . Bu , kanser hastaları için de geçerlidir ve yakın aile ve dost desteği hastaların yaşam kalitesini arttıran önemli bir etmendir . Sağlıklı beslenme , sıvı desteği ve ağır olmayan egzersiz de tedavinin daha kolay tolere edilmesini sağlayan öğelerdir .
  Kanserden korunma ise apayrı bir konudur . Bunda beslenme , egzersiz gibi yaşam davranışlarının kanserden korunmada gerçekten büyük önemi vardır . Ancak burada da unutulmaması gereken husus , sağlıklı yaşam kurallarının bir ömür boyu uygulanmasıdır .
  Yoksa kısa süreli yapılan detoks kürleri , zaman zaman moda olan yiyecekler , kanserden korunmada etkili değildir . Kapsül ya da tablet şeklinde alınan vitaminler de sağlıklı insanlara önerilmemektedir . Hatta yapay A ve E vitaminleri alanlarda , yaşam süresinin kısaldığını gösteren çalışmalar vardır . Kanserden korunmak için dünyada saygın kanser kuruluşlarının önerdiği kurallar şunlardır :
1Sigara içmeyiniz .
2Alkol kullanmayınız . Kullanıyorsanız azaltınız .
3Haftanın en az üç günü 30-60 dakika yürüyüş yapınız .
4Kilo almayınız .
5Hayvansal yağ ve protein tüketimini azaltınız . Günde beş porsiyon sebze ya da meyve tüketiniz . Örneğin bir orta boy elma ya da portakal bir porsiyon kabul edilir .
6Hep aynı yiyecekleri değil , değişik sebze ve meyveleri tüketiniz .
 Bu kuralların bir ömür boyu uygulanması mümkün olsaydı belki de günümüzdeki kanser olgularının oranı üçte iki oranında azalacaktı .   
   İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı
 
Cumhuriyet
Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist