Kansere çörek otuyla savaş açın

Prof. Dr. Erkan Topuz

28-03-2009 19:44


 Günde 1 çorba kaşığı çörek otu bağışıklık sistemini güçlendiriyor , vücutta mikrop ve tümörle mücadele eden hücrelerin sayısını artırıyor . Çörek otu mutlaka öğütülüp toz şeklinde tüketilmeli

 Kemoterapinin yan etkilerini gidermek için ne yapmalıyız ?

Annem yumurtalık kanseri . Yaklaşık 6 ay önce ameliyat oldu . 4 kür kemoterapi gördü . Doktorlar 2 kür daha önerdi . Lenf bezleri temiz . Kemoterapiden 2 gün sonra mide bulantısı , eklem ağrısı ve halsizlik oluyor . Ayrıca çok iştahsız . Yan etkileri gidermek için yapmamız gerekenler nelerdir ? HELİN ÇAKIR

CEVAP ; Yumurtalık kanseri genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar . Bel ağrısı , gaz , şişkinlik gibi pek çok hastalıkta görülebilen belirtileri nedeniyle geç teşhis edilir . Hastalar genellikle evre 3 ' te karşımıza çıkar . îlk tedavi seçeneği ameliyattır . Ancak ameliyat yapılamayacak kişilerde önce tümör kemoterapiyle küçültülür , hasta daha sonra cerrahiye verilir . Sonra yine kemoterapi tatbik edilir . Kemoterapi damardan yapılabildiği gibi karın içine de konulabilir . Karın içine yapılan uygulamalar genellikle büyük merkezlerde gerçekleştiriliyor . Standart tedavi 6 ya da 8 kürdür . 6 kür sonrasında ikinci bakış dediğimiz bir operasyonla karında geride kalmış küçük tümörler tespit edilir . Eğer tümör yarım santimin altında kalmışsa karın içine ilaç tatbik edilir . Tümör kalmamışsa koruyucu olarak karın içine kemoterapi ilacı konulur ya da 2 kür damar kemoterapisi ilave edilir . Bütün bu tedavilere rağmen tümör devam ediyorsa kemoterapi ilaçları değiştirilir , yenilerine geçilir . Her 23 kür sonrasında hasta değerlendirilir . Tümörün durumunu ortaya koymak için cal25 bazen de Ca 19 9 kan testlerinden yararlanılır . Ayrıca ultrasonografi , bilgisayarlı tomografi , gerekirse PET belli aralıklarla kontrol amaçlı kullanılır . Yumurtalık kanserinde uzak metastaz riski nispeten nadirdir . Tümör genellikle karın içinde kalır . Ama karaciğer metastazları görülebilir . Metastaz tedavinin parçası olarak kemoterapiyle yok edilmeye çalışılır . Son zamanlarda çıkan kemoterapi ilaçları , özellikle taksan ve sisplatin grubu ilaçlar çok etkili . Yumurtalık kanserinde karın zarı tümör tarafından tutulursa karında sıvı toplanabüir . Bulantı , kusma , gıda alamama gibi şikayetlere yol açıyorsa sıvı mutlaka boşaltılmalı . Daha sonra karın zarına kanser ilaçları ( sitostatikler ) konulmalı . Kemoterapi sırasında kan tablosunda değişiklikler , saç dökülmesi , bulantı , beslenme sorunları ortaya çıkabilir .

Annenize bu sorunları yaşamaması için önerilerim şunlar : ? Tedavide kullanılan ilaçlar böbreklere toksik olduğu için A her gün 2 litre sıvı alın .

 Bulantılar için doktorunuza danışarak bir bulantı ilacı kullanın . Birinden fayda görmezseniz ilacınız değiştirilmeli . Bulantı çoksa doktorunuz 23 gün damar yoluyla beslenmenizi uygun görebilir . Zencefil , papatya , tarçın , nane , rezene gibi çaylar hem bulantüarınızı azaltır hem de sindirim şikayetlerinize iyi gelir .

 Kilo kaybınız varsa protein ve karbonhidrat içeren mamalar kullanın .

 Beyaz şekerden uzak durun . Günde 1 tatlı kaşığı bal , kara üzüm pekmezi tüketebilirsiniz .

 Kilo kaybınız varsa meyve suyuna ağırlık verin . Ancak meyveleri çok iyi yıkayın . Vücudunuzu güçlendirmek ve tümörü yenmek için portakal , mandalina , nar , ananas ve elma suyunu tercih edin .

Her gün yarım kilo yoğurt yiyin .

 Haftada 12 kez yağsız kuzu ya da dana eti yiyin . Diğer günler balık ve hindi tüketin .

 Destek tedavisi olarak 12 grama kadar omega 3 , günde 23 tane bromelain ( ananas hapı ) kullanın .

Günde 1 çorba kaşığı çörek otu yiyin . Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir , vücutta mikrop veya tümörle mücadele eden Naturel Killer ( NK ) hücrelerinin sayılarının artmasmı sağlar . Çörek otu yararlı etkilerini gösterebilmesi için öğütülüp toz şeklinde tüketilmeli . Bala , yoğurda karıştırılarak yenebilir .

 Kemoterapi sırasında greyfurt suyu , kantaron otundan uzak durun .

Bağırsak ülserleri kanser nedeni mi ?

Bağırsaklarımda 2 büyük , 1 tane de küçük ülser var . Şişkinlik , kabızlık , kanama , karın ağrısı gibi şikayetler yaşıyorum . Acaba bu hastalık kolon kanserine neden olur mu Önerileriniz nelerdir ? HAKAN SESVER

CEVAP ! Bu hastalık genellikle stres altındaki kişilerde görülür . Çok nadir de olsa kansere dönüşme ihtimali var . Ancak diyet ve yaşam biçiminize dikkat ederek riski azaltabilirsiniz :

 Kabız kalmamak için bol bol posalı sebze meyveler yiyin . 

 Stresten uzak durun , huzurlu olmaya çalışın .

Turunçgilleri kabuğuyla birlikte mikserden geçirdikten sonra hafif kaynatm . 45 çorba kaşığı yiyin .

 A vitamininden zengin olduğu için buharda pişmiş havuç yiyin .

  Kültür mantarları yiyebilir ya da corilous versicolor mantarı , shiitake mantarı hapı kullanabilirsiniz .

 Bromelain ( ananas hapı ) , burdock ( dulavrat otu tableti ) gibi besin destekleri de fayadlıdır .

Haftada 23 kez balık yiyin .

Kızartmalardan uzak durun , haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin .

Kansızlığı azaltmak için haftada 12 kez yağsız kırmızı et yiyin .

 Bağırsak florasını düzeltmek için çorbanıza arpa , kara buğday ve bulgur ekleyin .

Posta

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist