Kanseri tetikleyen iki etken

ABD'li bilim insanları HPV ve obeziteye bağlı kanser vakalarında artış tespit etti.

08-01-2013 18:07

Haberler » Kanser ve Sağlık


 
 
 
ANKARA (AA) - Amerikan bilim adamları, gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülen insan papilloma virüsü (HPV) ile obezitenin neden olduğu kanser vakalarının sayısında büyük bir artış olduğu uyarısında bulundu.
 
Ulusal Kanser Enstitüsü'nün Amerikan Kanser Derneği ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri verilerine dayanarak hazırladığı raporunda, cinsel yollarla bulaşan HPV'nin sanılanın aksine sadece rahim ağzı kanserine yol açmadığı, vajina, penis, anüs, boğaz, gırtlak ve dil kanserlerine de neden olduğu belirtildi. 
 
Rapora göre diğer kanser türleri azalırken HPV'nin neden olduğu ağız ve boyun bölgesi kanser vakalarının erkeklerde yüzde 3,9, kadınlarda ise yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. HPV'nin neden olduğu anal kanser vakaları ise erkeklerde yüzde 5,6, kadınlarda ise yüzde 2,6 oranında arttı. 
 
Geçmiş yıllardaki verileri de değerlendiren rapor, HPV'nin ağız ve boyun bölgesinde neden olduğu kanserlerin oranının 1984-89 yılları arası yüzde 16 iken, 2000-2004 yılları arasında yüzde 72'ye yükseldiğini ortaya çıkardı. 
 
Raporu hazırlayan uzmanlar, HPV'nin cinsel açıdan aktif erkek ve kadınlarda son derece yaygın olduğunu, her 10 kişiden dokuzunun bağışıklık sisteminin virüsü 2 yıl içinde temizlediğini, vücuttan atılmayıp kalan virüsün ise kansere yol açtığını söyledi. 
 
Amerikan Kanser Derneği yöneticilerinden Otis Brawley, HPV'nin yol açtığı kanser türlerini çağın en önemli tehditlerinden biri olarak niteledi ve 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocukların HPV'ye karşı aşılanması gerektiğini söyledi.
gercekgundem.com
Etiketler : Kanseri - tetikleyen - iki - etken -
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist