Karaciğer yetmezliği için çilek lapası

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

23-01-2011 15:34İbrahim Saraçoğlu karaciğer yetmezliğine karşı çilek lapası kürünü öneriyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer yetmezliğine karşı önerdiği Lavanta kürünün başarı oranını çok daha fazla yükseltmek ve daha hızlı bir biçimde sonuca ulaşabilmek için beslenme şeklinize dikkat ederek bazı takviye uygulamalar da yapabilirsiniz.

Bu uygulamalardan biri de her gün öğle yemeklerinden yarım saat önce hiç bir şey ilave etmeden tüketilecek bir porsiyon preslenmiş çilek lapasıdır.

Çilek lapası karaciğer yetmezliğine karşı önemli bir takviye oluşturur. Preslenmiş çilek lapası, çileklerin çatal ile ya da kaşıkla iyice ezilerek hazırlanması ile elde edilir.

Çilek lapasının ezme işleminin tamamlanmasından sonra fazla bekletmeden tüketilmesi gerekmektedir. Kullanacağınız çileklerin hormonsuz olması gerekir.

Bunun dışında genellikle, karaciğer metabolizmasının sağlıklı ve düzenli çalışması için enginarın katkısı da çoktur. Haftada iki-üç kez bir porsiyon, az su ile dilimlenmiş olarak haşlanmış enginar yemenin bu konuda çok faydası vardır.

Enginarı hazırlarken içine tuz atmayın ve porsiyon başına bir çorba kaşığından fazla sıvı yağ kullanmayın. Varsa, kalan haşlama suyunu da için.

Taze kayısının da karaciğerin dostu olduğunu unutmayın.

Lavanta kürünün başarılı olabilmesi için mutlaka yukarıda bahsedilen beslenme şekline uyma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu beslenme şekli ile karaciğerin yükünü hafifletir ve karaciğerin daha rahat çalışmasına yardımcı olur.


Sitemizdeki bilgiler paylaşım amaçlıdır.Sayın Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'na sorularınızı kendisine ait www.saracoglu.at sitesini ziyaret ederek iletişim bölümünden sorabilirsiniz.

 

Diğer Yazıları
Dr. Alp Sirman
Hicret Günhan | Herbalist
Prof. Dr. Ahmet Maranki | Stratejik Araştırmalar Uzmanı
Prof. Dr. Akın Yücel |  Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Prof. Dr. Erdem Yeşilada
Prof. Dr. Erkan Topuz
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu | Varikosel Mikrocerrahisi
Selahattin Dönmez | Uzman Diyetisyen
Suna Dumankaya | Herbalist